Kiderült, visszafordítható-e az őszülés és mit érdemes tenni ellene
Az őszülés férfiak és nők számára is fontos kérdés, hiszen alapjaiban változtatja meg a megjelenést.
Életük során sokakban felmerül az igény egy-egy új hajszín kipróbálása iránt, az őszülés azonban magától is jelentkezik, és ezzel ki könnyebben, ki nehezebben barátkozik meg. Még a kutatók körében is hosszú évek óta izgalmas területnek számít, hogy vajon mitől függ, ki mikor kezd el őszülni, és vajon megfordítható-e ez a folyamat. Egy izgalmas kutatás, amelyre a LiveScience hívta fel a figyelmet, meglepő eredményt hozott, de egyben választ is ad néhány kérdésre, amelyek a leggyakrabban felmerülnek a témával kapcsolatban.
Az őszülés általában azért okoz problémát sokak számára, mert az öregedés egyik legbiztosabb jelének tekintik. Hajszínezőkből és hajfestékekből ma már hatalmas választék áll rendelkezésre, ezekkel átmenetileg elrejthetővé válnak a makacs szálak, az azonban kétségtelen, hogy ez már rendszeres feladatot fog adni, és időről időre szükségszerűvé válik a haj festése – legalábbis annak, akik nem tud vagy akar megbékélni ezzel az állapottal.
Éppen ezért lényeges kérdés, hogy vajon mitől függ, kinél és mikor jelennek meg az első ősz szálak, és vajon visszafordítható-e ez a folyamat.
Az őszülés és a tévhitek kapcsolata
Az általánosan elfogadott nézetek szerint az őszülést elsősorban genetikai tényezők határozzák meg. Ebből kifolyólag valószínűsíthető, hogy akinek a szülei korán megőszültek, minden bizonnyal maga is ezt tapasztalja majd. Ezen tényezőkön nem lehet módosítani, így akinél ez a helyzet áll elő, annál a tudomány jelenlegi állása szerint csak a hajfesték használata marad alternatívaként.
Ugyanakkor egyre gyakrabban hallani, hogy az őszülést a stresszes életmód is kiválthatja, és amennyiben ezen sikerül úrrá lenni, adott esetben akár az őszülés is megszűnhet. Martin Picard, a New York-i Robert N. Butler Columbia Aging Center docense nyilatkozott a témában, aki úgy véli, hogy az öregedés folyamata alapvetően nem visszafordítható, ugyanakkor rövid távon érdekes eredményekre jutottak kollégáival a témában folytatott kutatásuk során.
Fontos tudni, hogy az őszülést pigmenthiány okozza, és gyakorlatilag a hajtüsző ilyen szempontból kimerül. A stresszes időszakok a sejtek öregedését idézik elő, így ez valóban hatást gyakorol a hajhagymákra is, ám a kutatók szerint a városi legendákkal ellentétben néhány nap alatt nem fog megőszülni a haj, annak ellenére sem, hogy erről történelmi feljegyzések is születtek, például Marie Antoinette esetében. Ugyanakkor a hosszú távú stressz valóban negatív hatást gyakorol a szervezetre, ám a haj szempontjából az oxidatív stresszt tartják igazán lényegesnek.
A kutatók úgy vélik, hogy az olyan károsító tényezők, mint a dohányzás vagy a környezetszennyezés, határozottan növelik az őszülés esélyét. Ezek kiiktatása, valamint az antioxidánsokban gazdag táplálkozás segíthet az őszülés folyamatának lassításában a tanulmányok szerint, de a már megőszült hajszálak esetében nincs esély arra, hogy a pigmenthiány megszűnjön.
Dr. Antonella Tosti, a Miami Egyetem bőrgyógyász professzora úgy véli, hogy a stresszcsökkentésnél is fontosabb a fentiek betartása, és azt is hozzátette, hogy az UV-sugárzás káros hatásairól sem lehet megfeledkezni, ugyanis ez szintén negatívan hathat a fejbőrre. Bár erre még mindig kevesen gondolnak, de emiatt is fontos a fej védelme a nyári hónapokban. Abban azonban a legfrissebb kutatások alapján is egyetértenek a szakemberek, hogy az őszülés megkezdődése bizonyos esetekben ugyan kitolható, ám a genetikai tényezőket nem lehet felülírni, és a folyamat visszafordításában sem érdemes reménykedni.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)