Veszélyes állat terjedt el Békásmegyeren – már most megkezdődik az irtása
A III. kerületben egyre nagyobb gondot okoz, hogy olyan állat jelent meg a környéken, amely nem őshonos a területen.
Egy nagyszabású akció keretében szeretnék gyéríteni annak az inváziós fajnak az állományát, amely elszaporodott hazánkban is. Békásmegyeren korábban ismeretlen volt az az állat, amely komoly ökológiai veszélyt jelent, és évről évre egyre több példányt fedeznek fel belőle – derült ki a Turista Magazin beszámolójából.
Nemcsak a szárazföldön, hanem a hazai vizekben is sokszor fedeznek fel az elmúlt években olyan állatfajokat, amelyek hazánkban, sőt Európában is ismeretlenek voltak korábban. Bár a laikusok számára úgy tűnhet, hogy ezzel nincs teendő, ám azt érdemes tudni, hogy mind az állat-, mind a növényvilágra veszélyt jelenthetnek azok a fajok, amelyek nem illeszkednek a hazai természeti viszonyok közé.
Nemrégiben a 168.hu is beszámolt arról, hogy a Balatonnál nutriát rögzített az egyik kameracsapda, amely nagy valószínűséggel a Zala folyó mentén, illetve a befolyó patakokon keresztül érkezhetett a területre. Ez különösen azért aggasztó, mert a hódpatkány néven is ismert állat a növények gyökereinek elrágásával, illetve a gátak megbontásával az emberi életre is komoly hatást gyakorol.
Ám nem ez az egyetlen állat, amely gondot okoz: a Duna mentén is felfedeztek már olyan inváziós fajokat, amelyek hosszú távon teljesen megváltoztathatják a hazai állatvilágot, és akár komoly károkat is előidézhetnek.
Egy-egy új állat megjelenése mindig aggasztó
A hazai vizekben is egyre többször fedeznek fel olyan fajokat, amelyeket sokan kedvtelésből tartanak, ám rájuk unva az akváriumból a természetbe engedik a különböző halakat, békákat, rákokat és egyéb állatokat. A klímaváltozás miatt sok esetben még a melegebb éghajlathoz szokott fajok is képesek áttelelni nálunk, sőt akár szaporodni is. Ahogyan a 168.hu is megírta, a Hévizi-csatornában pár napja egy agresszív trópusi halfajtát fedeztek fel.
Ennek fényében már nem is annyira meglepő, hogy az Észak-Amerikában őshonos vörös mocsárrák is képes volt elterjedni Magyarországon. Megjelenésük többek között azért is problémás, mert már most is érzékelhető a hazai kecskerák populációjának csökkenése, hiszen az inváziós faj kiszorítja az életteréből a hazánkban ismert állatot. Emellett számos békafaj, gőte, illetve vízi rovar sem képes megélni a területen, mióta a vörös mocsárrák elszaporodott, amely ráadásul a rákpestis nevű, rendkívül veszélyes betegséget is terjeszti.
Éppen ezért a Fiatal Entomológusok Klubja (FEK) bejelentette, hogy február 22-én megrendezik az I. Budapesti Rákász Napot, amelyhez bárki csatlakozhat. Az esemény célja, hogy ritkítsák a vörös mocsárrákok számát a békásmegyeri Barát-patak befolyójánál. Az időjárás ugyan nem tűnik kedvezőnek a vízi tevékenységekhez, ám az időpont kiválasztását gondosan megtervezték: ha most sikerül csökkenteni a vörös mocsárrákok számát, a tavaszi időszakban már más fajok is ismét megjelenhetnek a környéken. A begyűjtött példányokat néhány vizsgálat elvégzése után takarmányozásra ajánlják fel, így teknősökkel foglalkozó szervezetekhez kerülhetnek.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)