Komoly bírságra számíthat, aki ezt teszi karácsonykor
A karácsonykor felhalmozódó szemét gyakran végzi a kályhában, de komoly bírság jár azért, ha valaki szemét égetésére vetemedik.
Akár 300 ezer forintos bírság is járhat azért, ha valaki a karácsonykor felgyűlt csomagolópapírt, ajándékszatyrokat, zacskókat a kályhában igyekszik elégetni. A Pénzcentrum utánajárt a pontos szabályozóknak és a kiszabható bírság mértékének. Aki ugyanis szemetet éget, szabálysértést követ el.
A legdrágább karácsonyi „ajándék” lehet a bírság, ha szemetet égetünk
A karácsonykor keletkező szemét vagy a kiszáradt karácsonyfa elégetése nem csak egészségtelen, de a kályhába aprított karácsonyfa a magas gyantatartalma miatt kárt is okozhat a kályhában és a kéményben.
Katasztrófavédelem és az Energiaügyi Minisztérium a lap kérdésére közölte, hogy
- hulladékot égetni tilos, kertes házak esetében csupán zöldhulladék elégetésre van lehetőség a kertben, erre is csak ott és akkor, ahol és amikor ezt az önkormányzat rendeletben engedélyezi.
- Ugyanez igaz az épületen belülre is, fűtéskor sem szabad elégetni akármit. Kizárólag kezeletlen fahulladékkal szabad fűteni, a begyújtáshoz pedig fekete-fehér papírt lehet használni.
Mivel fűtsünk és mivel ne?
A Katasztrófavédelem a lapnak hangsúlyozta, hogy fűtés esetén a legoptimálisabb, ha két éven keresztül fedett, jól szellőző helyen szárított fával fűtenek. A jó tűzifának húsz százalék alatti a nedvességtartalma, de a legjobb, ha ez az érték tíz és tizenöt százalék között van. A frissen kivágott fa nedvességtartalma negyven-ötven százalék, ezért a tűz alacsonyabb hőfokon ég, több korom, kátrány és vízgőz szabadul fel.
Ezek lerakódnak a kéményben, leszűkítik a kémény belső átmérőjét, gátolva a füstgáz távozását. A kémény belső falára lerakódott és egyre vastagodó korom-, illetve kátrányréteg előbb-utóbb meg is gyullad.
Évente átlagosan nyolcszáz és ezer közé tehető a kéménytüzek száma. Idén november 26-ig 589 kéménytűz volt Magyarországon.
MInt írják: „Minden szempontból a legrosszabb megoldás szeméttel, olajos rongyokkal, műanyaggal, gumiabroncsokkal, színes papírral fűteni. A karácsonykor keletkező szeméttől, csomagolópapíroktól, hungarocell daraboktól sem égetéssel kell megszabadulni. Amellett, hogy ezek mérgező gázokat bocsátanak ki, amelyek lerakódnak az ember ruházatán, a bőrön, a tüdőben, komoly megbetegedésekhez vezethetnek. A légkörbe jutva nemcsak a saját magunk és családunk, hanem az egész lakókörnyezetünket veszélyeztetjük, sőt még a kazánt, kályhát, kandallót és a kéményt is tönkretesszük vele.”
Ekkora büntetésre számíthat, aki mégis elhamvasztja a karácsonyi hulladékot
Többféle büntetési tétellel sújtják azokat, akik szabálysértést követnek el.
A levegő védelméről szóló kormányrendelet értelmében bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve
engedély nélkül háztartási tüzelőberendezésben történő égetése esetén 300.000 Ft, bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve engedély nélkül a nyílt téren történő égetése esetén 100.000 Ft bírság szabható ki.
A hulladékgazdálkodással összefüggő jogsértések esetén alkalmazható bírság mértékét, kiszabásának és megállapításának módját a 271/2001. (XII. 21.) Korm. rendelet szabályozza.
Energiaügyi Minisztérium munkatársai arra hívták fel a figyelmet, hogy a levegő védelméről szóló kormányrendelet értelmében tilos a hulladék nyílt téri, vagy a jogszabályban foglaltaknak nem megfelelő berendezésben történő égetése, kivéve a háztartásban keletkező papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladék háztartási berendezésben történő égetését. Vagyis a kezeletlen fa és a papír kivételével tilos minden hulladék, így a színes, „fényes” papírhulladék, például az ilyen csomagolópapírok elégetése is, ezekben ugyanis jelentős mennyiségben található festékanyag, vegyszerek, adalékanyagok, amelyek az égetés során felszabadulva a levegőbe jutnak, ezáltal szennyezik a környezetet és károsítják az egészséget.
Így szabaduljon meg a karácsonyfától
„Az ingatlanhasználó akkor jár el jogszerűen, ha a fenyőfa hulladékot és a papír csomagolási hulladékot átadja a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenységet végző koncessziós társaság vagy alvállalkozója részére" – mondta el az Energiaügyi Minisztérium.
A kormányzati szerv arra is felhívta a figyelmet, hogy lehetőségünk van december 25. és január 31. között képződött fenyőfa hulladékot dísz nélkül (feltéve, hogy hossza a 1 métert nem haladja meg) hulladékgyűjtő udvarban vagy a közösségi komposztálás céljára fenntartott gyűjtőhelyen átadni, vagy a területi szolgáltató internetes honlapján közzétett hulladéknaptárban meghatározott módon és időben közterületen elhelyezni, ahol a szolgáltató összegyűjti.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)