Visszatértek a farkasok Magyarországra

Nem tekintik zsákmánynak az embert a farkasok, de nem érdemes kekeckedni velük, mondta az a magyar farkaskutató. Szabó Ádám naponta jár a hazai farkasok nyomában, és rendszeresen találkozik is velük.

2013. február 14., 19:31

Szerző:

„Nem kétséges, hogy visszatértek a farkasok Magyarországra” – mondta azk Szabó Ádám, az Aggteleki Nemzeti Park nagyragadozókkal foglalkozó munkatársa. „Nem szórványos megjelenésekről van szó, hanem tartósan itt vannak” – tette hozzá a magyarországi farkasokat már 20 éve kutató szakember.

Szabó Ádám a LIFE program során került Gödöllőről Aggtelekre terepi kutatóként, és ott is ragadt a nemzeti parkban. Naponta jár a farkasok nyomában, és rendszeresen találkozik nemcsak az életnyomaikkal, de magukkal az állatokkal is. Legutoljára január végén futott össze egy farkassal az erdőben. „Egy egyszerű terepi bejárás során tőlem 40 méterre belibbent elém egy állat. Lefényképeztem, néztük kicsit egymást, aztán kereket oldott” – mondta Szabó. (Gálhidy László, a WWF Magyarország természetvédelmi szervezet munkatársának terepi beszámolóját Szabó Ádám egy napjáról ezen az oldalon olvashatják.)

A kutató szerint mások is találkozhatnak velük az erdőben, például volt olyan, hogy nyári gyakorlaton lévő egyetemisták láttak farkast a kora esti órákban. „Csak úgy nem fogja mutogatni magát, nem úgy lehet látni, mint egy szarvast vagy egy őzet” – mondta Szabó. A farkasok alapvetően óvatosak, és kerülik az ember közelségét, épp ezért kicsi az esélye, hogy a kiránduló a turistautakon járva belefut egy farkasba. Ha ez mégis megtörténik, akkor a szakértő szerint nem kell attól tartani, hogy az állat emberre támad. „Nem fogom tudni percekig nézni, mert ha észrevette, hogy az ember meglátta, akkor rögtön el fog tűnni” – mondta Szabó.