Tízezer veszélyeztetett béka pusztult el Peruban

Peru környezetvédelmi ügynöksége vizsgálatot indított, hogy kiderítse, milyen okok vezettek tízezer béka elhullásához, amelyek tetemét az ország déli részén találták meg egy folyóban. Egy zöldszervezet a hatóságokat okolja, mondván, figyelmen kívül hagyták érveiket a régióba telepített szennyvízfeldolgozó kapcsán.

2016. október 18., 13:12

A Titicaca-tavi béka (Telmatobius culeus) kritikusan veszélyeztetett faj. Nagytestű, zöldes képviselői százainak tetemét találták meg a Coata-folyóban lebegve, ami miatt az Állami Erdőgazdálkodási és Vadvédelmi Szolgálat vizsgálatot indított.

A helyi lakosok véleménye és a begyűjtött minták alapján úgy hiszik, több mint tízezer béka pusztult el egy majdnem ötven kilométeres szakaszon. A riadót egy zöldszervezet (Committee Against the Pollution of the Coata River) fújta meg, amely a hatóságokat okolja a folyó súlyos szennyezettségének figyelmen kívül hagyásával.

Tiltakozásul száz békatetemet helyeztek el a regionális főváros, Puno központi terére.

Forrás: Phys.org Forrás: Phys.org

A békák kizárólag Dél-Amerika legnagyobb tavában, a Titicacában és mellékfolyóiban élnek. Bőrük számtalan redőbe fut – emiatt becenevük Titicaca-tavi herezacskóbéka –, ami segíti légzésüket magashegyi élőhelyükön, az Andokban.

A fajt a Nemzetközi Természetvédelmi Unió kritikusan veszélyeztetettként tartja nyilván, vagyis populációja a kutatók becslései szerint az utóbbi tizenöt évben 80 százalékkal zsugorodott.

Mindebben szerepet játszhatott, hogy az emberek túl sok egyedet gyűjtöttek be fogyasztási célra, élőhelyük pusztul, a maradékot pedig a behurcolt fajok veszik el tőlük.

(Híradó.hu)