Terjed a vírusfertőzés

Lengyelországban egyre nagyobb gondot okoz, hogy a szülők egyre szélesebb köre ellenzi a gyermekek számára előírt kötelező oltásokat. Még olyan vélemények is terjednek, hogy ezek az oltások halált is okozhatnak, ezért inkább maguk fertőzik meg csemetéiket, hogy a betegségekkel ilyen módon vegyék fel a küzdelmet. Az orvosok egyértelműen azt állítják – ez kuruzslás.

2013. január 12., 20:39

Az idei év első hete Lengyelországban az influenzás megbetegedések hatalmas számát hozták. Egy hét alatt több mint háromszáz ezer páciens jelentkezett valamilyen vírusfertőzéssel az orvosoknál – ez háromszorosa a tavalyi év hasonló időszakának. Felütötte fejét a sertésinfluenza is, a H1N1 vírusa miatti szövődményekben eddig több halálos esetet is feljegyeztek. Sorra zárják be az egészségügyi intézményeket a látogatók elől, hogy megakadályozzák a bakteriális, vírusos betegségek terjedését, és a szokásosnál is nagyobb kampány folyik az influenza elleni védőoltások szükségességéről – mindhiába. Úgy látaszik, a lengyelek félnek a védőoltásoktól.

Az egyik lengyel lapban megjelent interjú alanya, egy tíz hónapos kisfiú mamája elmondta: barátnője gyermeke az egyik kötelező oltás után nem tudott járni és beszélni. Az általuk megkérdezett neurológus állítása szerint ez az oltás szövődményének eredménye. Ez a mama – csakúgy, mint az oltást ellenző szülők többsége – azzal vádolja a hatalmon lévőket, hogy nagy gyógyszeripari cégek érdekében hozzák meg döntéseiket és eltitkolják az igazat az oltások hatásosságáról.

– Ez kuruzslás és butaság –felel a különös váddal élőknek Andrzej Zielinski epidemológus professzor. – Azt, amit az oltások ellenzői állítanak, semmilyen vizsgálat nem támasztja alá.

A kötelező oltásokat érintő vita akkor mérgesedett el, amikor a lengyel parlament módosította a fertőző betegségek és a fertőzések megelőzésére vonatkozó jogszabályt. Ennek értelmében az egészségügyi szolgálatok kötelessége elsősorban az, hogy hatékonyabbá tegyék a fertőző beteg személyek adatainak felügyeletét, s ezt az oltások elleni szervezetek úgy értékelték, hogy a lengyeleket gyakrabban akarják kötelező oltásokra kényszeríteni.

A törvénymódosítást ellenző orvosok képviseletében Dr. Jerzy Jaskowski úgy érvelt, hogy az un. profilaktikus oltások kérdését nagyon különösen oldja meg ez a jogszabály. – A legtöbbször ugyanis ebben a kérdésben nem is gyakorló orvosnak kell döntenie, hanem egy hivatalnoknak. Súlyosbítja a helyzetet a titkosság ténye, azaz a társadalmat nem informálják a bevezetett oltások fajtáiról és szabályairól sem. A kötelező oltások menetrendjét is mindenki számára ismeretlen hivatalnokok állapítják meg titkosan, és sehol sem hozzák nyilvánosságra, hogy ezt vagy egy másik oltást milyen alapon lehet megvenni, vagy mi az oka az adott menetrend bevezetésének – mondja Jaskowski doktor.

Ő volt az, aki levelet írt a képviselőknek is, hogy ezt a jogszabályt ne módosítsák ebben a formában, majd amikor a szejm ezt mégis megtette, Bronislaw Komorowski elnökhöz fordult, hogy ne írja alá az új rendelkezést. Az államfő azonban júliusban ellátta kézjegyével a törvényt.

Miután a jelenlegi helyzetben egy érdemileg nem hozzáértő, s tulajdonképpen alacsony beosztású hivatalnokon múlik a döntés, orvosi körökben egyenesen arról beszélnek, hogy az, hogy a lengyel piacra melyik oltás kerül, minimum egy Mercedes kulcsába kell kerüljön az egyik vagy másik nagy gyógyszeripari cégnek – azaz ez a jogszabály egyértelműen korrupciós helyzetet teremtett.

Szélsőséges esetei az oltásellenes frontnak azok a szülők, akik nem csupán elkerülik – ha erre módjuk van – a szúrást, hanem saját kezűleg próbálják gyerekeiket megfertőzni, például úgy, hogy összejöveteleket szerveznek, amelyeken influenzás vagy éppen bárányhimlővel fertőzött gyermekek vesznek részt. Szerintük a rendezvényen a gyerekeik megfertőződnek, és ennek következtében amikor elkapják az adott betegséget, azok lefolyása könnyebb lesz, illetőleg a jövőben lehet, hogy védettek lesznek ezekkel a betegségekkel szemben.

Az oltások piacát az egész világon öt fő cég uralja: a Sanofi Pasteur, a GlaxoSmithKline, a Merck&Co, a Pfizer és a Novartis – övék a piac négyötöde. Rajtuk kívül Lengyelországban szerepet kap még az Acambis-Baxter, a Chiron és a Kaketsuken is. Egy amerikai cég vizsgálata szerint a 2011-ben a világon eladott oltások értéke meghaladta a 25,5 milliárd dollárt.

Lengyelországban minden évben 400-500 ezer gyermeket oltanak be a kötelező védőoltások keretében, ehhez jönnek még az un. rizikó csoportok, azaz az idősebbek, a krónikus betegségben szenvedők, vagy az egészségügyben dolgozók. Ez azt jelenti, hogy évente több millió lengyelt oltanak be.