Téli madárszámlálás: sasok százai Magyarországon
Megszámolják a Magyarországon telelő sasokat és más ragadozó madarakat: a Magyar Madártani Egyesület (MME) Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya és Monitoring Központja a HELCION LIFE programmal, a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civilszervezetekkel együttműködve immár 12. alkalommal szervezi meg január 17–19. között.
Ezzel párhuzamosan a Jászberény határában hamarosan megnyíló Sasközpontban a HELICON LIFE projekt megszervezi az 1. nyílt sas napot, amelyre várnak minden érdeklődőt.
A MME szerint Magyarország területén számos, a sasfajok szempontjából kiemelten fontos telelőhely van. Legnagyobb számban rétisasok telelnek nálunk, mivel az állandó hazai populációhoz télen északról érkező egyedek is csatlakoznak. Ugyancsak nálunk tölti a telet a parlagi sas Kárpát-medencei költőállományából származó fiatal egyedek nagy része. Ritkaságnak számít ugyan, de előfordul a szirti sas és a fekete sas is.
2004-ben az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya elindította a legfontosabb területek egységes módszertannal és egy időben történő, úgynevezett szinkronfelmérését. Az elmúlt években már közel 250 felmérő több mint 11 000 négyzetkilométert járt be, lefedve a legjelentősebb telelőhelyeket, így az állomány nagy részét (egyes években akár 800 sast) sikerült számba venni.