Színkóddal könnyítették meg a színvakok életét Portugáliában
Könnyebben tudnak ezután színes ceruzát választani, vagy éppen metróvonalakat felismerni az észak-portugáliai Portóban élő színvakok. Miguel Neiva formatervező különleges színkódot hozott létre, amelyet a szerző az egész világon el szeretne terjeszteni. Ennek lényege, hogy a színeket könnyen felismerhető szimbólumokkal jelölte meg.
Ma már a világ minden részéből özönlenek a formatervező címére a hálás üzenetek. "Fogalmam sem volt arról, milyen méreteket és fontosságot ölthet ez a projekt, ahogy arról sem, milyen mértékben érinti azokat, akiknek szól" - mondta portói műhelyében Neiva, aki naponta egy órát szentel annak, hogy válaszoljon ezekre a levelekre.
A formatervező körülbelül tíz éve foglalkozik a problémával. A világ férfilakosságának csaknem 10 százaléka színvak, vagyis genetikai okokból képtelen bizonyos színek megkülönböztetésére.
A formatervező által kidolgozott kód, amelyet ColorADD néven vezetett be, az alapszínekre épül. Egy vonalka jelzi a sárgát, a pirosat és a kéket pedig ellenkező irányba mutató háromszögek. Mint egy festékes palettán, a vonalka és a jobbra néző háromszög együtt a zöldet képviseli, és így tovább a szivárvány minden színét ki lehet fejezni ezekkel a szimbólumokkal.
A portói Sao Joao kórház volt az első, amely alkalmazta a rendszert azokon a színcsíkokon, amelyek a különböző osztályokat jelölik, illetve a betegek által viselt karszalagokon.
A színvakoknak szóló kódolás már megvalósult a festékgyárak és kerámiaüzemek katalógusain, továbbá cipőkön és ruhákon, illetve a portói metrón. A lehetséges alkalmazásoknak nincs határa - mondta Miguel Neiva. Már létezik olyan számítógépes program, amelynek segítségével az egér mozgatásakor a színek szimbólumai is megjelennek a képernyőn, és már tárgyalások folynak arról, hogy a színek jelzésének új rendszerét vezessék be a 2016-os Rio de Janeiró-i olimpiai játékokon is.