Szerves napelemek padlizsánból

A harmadik generációs szerves napelemek határai az aktívabb és alkalmasabb pigmentek kutatásával egyre nagyobbra tágulnak. Olaszországban az AGROSOL program keretében a kutatók azt elemzik, hogy milyen potenciálja van a padlizsánnak az antociánok termelésében. /kék,lila, vörös színezékek neve a növényvilágban/. ()

2012. szeptember 10., 12:41

A természetes pigmentek felhasználása a napenergia átalakításában nem újdonság, de ebben a speciális esetben az az érdekessége, hogy egy olyan növény héjának felhasználásáról van szó, amelynek igen jelentős az energetikai ereje.

Az olasz CRA / Mezőgazdasági Kísérletek és Kutatások Tanácsa), a római Tor Vegata egyetem elektronikai gépészeti kara, a Polo Solare Organico szervezet és egy mezőgazdasági üzem működnek együtt abban a kutatásban, amely reményeik szerint elvezet az alacsony előállítású költségeket igénylő szerves napelemes cella megvalósításához, ami magával vonja a belőle származó energia árának csökkenését is.

A kutatók az ötlettel azokon a problémákon akarnak enyhíteni, amelyekkel az energia szektor küzd: az EU direktívái szerint, ugyanis, 2020-ra 20 %-al kell csökkenteni a C02 kibocsátásokat és 20 %-al növelni a megújulókból származó energiát. A napelemeknek ugyan számos előnye van a többi megújuló technológiákkal szemben, mivel a sugárzó energiát közvetlenül lehet villanyárammá változtatni és viszonylag könnyű a vezetékek hálózatának kiépítése is, de nem elég versenyképes az egyéb energetikai forrásokkal, főleg a magas költségű technológia, elsősorban a szilícium használata miatt.

A padlizsánra azért esett a választás, mert sok pigmentet tartalmaz. 100 gr. héjban 300-400 mg. pigment van. Az olasz kutatók már ki is fejlesztettek olyan cellákat, amelyek megfelelnek ennek az anyagnak és ígéretes eredményeket értek el, bár a forgalmazásukra még várni kell.

A padlizsánhéj felhasználása azért is előnyös, mert tekintettel arra, hogy a felhasznált növénynek csak a héjára van szükség, külön mezőgazdasági területeket nem igényel.

Az eddigi kísérletek eredményei szerint a padlizsán pigmentjének felhasználásával kb. 2 %-al növekszik a cellák energetikai teljesítménye.

Forrás:

energiacentrum