Sose késő nyelvórák – NYESZE neked is!

Többnyelvű állásinterjú bemutatók, akciós nyelvkönyvvásár, próba nyelvvizsga, több nyelven zumba bemutató, angol játszóház, bűvésztrükkök angolul, koncertek, előadások és még számtalan ingyenes, izgalmas program várja a nyelvek iránt érdeklődőket szeptember 7-től 15-ig a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete, a NYESZE szervezésében az ország 27 pontján. A minőségi nyelvoktatást nyújtó magyarországi nyelviskolákat tömörítő szervezet nem titkolt célja, változtatni azon a riasztó tényen, ami egy idei európai uniós felmérésből is kiderült: a magyarok alig 35 %-a beszél idegen nyelvet.

2012. szeptember 11., 16:28

Salusinszky András a NYESZE elnöke szerint sajnos még minidg nagyon kevesen vannak azok, akik akarnak idegen nyelvet tanulni, illetve akik valóban tudnak is. A rangsor végén kullogunk az európai országok között: a legújabb, 2012-es Eurobarométer-vizsgálat szerint a magyar lakosság 65%-a egy idegen nyelvet sem beszél legalább társalgási szinten, és a sereghajtók vagyunk abban is, hogy a lakosság alig 13%- a beszél két idegen nyelvet. (Ebben hasonlítunk a portugálokra).

A kelet-európai országok között sem rúgunk labdába: egy másik felmérés szerint a szlovákok és a csehek dupla annyian, a horvátok tripla annyian beszélnek angolul a 25-64 éves korosztályban. Számomra azonban a legsokkolóbb – mondja Salusinszky András –, hogy minden harmadik magyar még csak nem is tervezi, hogy tanuljon vagy továbbfejlessze idegen nyelvi készségeit.

A célkitűzéshez és az egy hetes, a Nyelvparádéval egy időben zajló programsorozathoz írók, nyelvészek, zenészek, televíziósok, fordítók és műfordítók is csatlakoztak, többek között: Nádasdy Ádám, Kepes András, Vágó István, Vekerdy Tamás, Dés László, Medgyes Péter, Fáber András, Szomráky Béla, akik több helyszínen is (Alexandra könyváruházban és a Libra Caféban) saját, a nyelvismerethez köthető élményeikről beszélgetnek, többek között arról, hogyan sajátítható el a legszórakoztatóbban egy nyelv, vagy, hogyan tűnhetünk idegen környezetben is „bennszülöttnek”, hogyan jellemzi a nyelvi humor egy-egy ország kultúráját.

A NYESZE „Hello, tourist!” elnevezésű akciója keretében felkészült nyelvtanárok az ország számos pontján járókelőket megszólítva, 5-10 perces nyelvleckékkel, rövid beszélgetésekkel próbálják nyelvtanulásra bírni az utca emberét. Bár, már az a tény is meggyőző lehet, hogy 20-30 %-kal többet keresnek azok, akik legalább egy idegen nyelvet beszélnek, az álláshirdetések több, mint 60 %-a angolul tárgyalóképes munkatársat keres.
A Budapesten és környékén, Gödöllőn és vidéken, több nagyvárosban, Egerben, Nyíregyházán is helyet kapó programokról a

www.nyelvtudasnapja.hu.– n olvasható részletes tájékoztató.