Nobel-díjat ért a vizsgálat, amely a nők munkaerőpiaci egyenlőtlenségét vizsgálta
Pontosabban azt kutatták, hogy miért nem érték el az egyenlőséget a nők a munkaerőpiacon.
Claudia Goldin nyerte a 2023-as közgazdasági Nobel-díjat a nemek közötti munkaerőpiaci egyenlőtlenség okait feltáró munkájáért – írta meg a hvg.hu. A 77 éves Harvard Egyetemen dolgozó tudós azt kutatta, hogyan változott a nők helyzete a munkaerőpiacon most és száz éve.
Goldin arra jutott, míg az elmúlt száz évben megtriplázódott a dolgozó nők száma, és alapvető elvárás lett, hogy az egyenlő munka egyenlő bért is kellene érjen, azonban a nemi különbségek nem tűntek el. A kutató a miérteket kereste.
Munkájából az derül ki, hogy az elmúlt kétszáz évben a nők fizetése nem követte a férfiak bérének emelkedését, kevésbé férnek hozzá a technikai innovációkhoz, a jogszabályok és társadalmi normák sem segítették őket. Mindemellett a család alapításának és fenntartásának költségeit nagyrészt ők viselték. Kevésbé hoztak szabadon döntést arról, hol tanuljanak, vagy továbbtanuljanak-e, illetve arról, hogyan osszák meg energiáikat a munka és a család között.
(Kiemelt képünkön az Alfred Nobel emlékére odaítélt 2023. évi Gazdaságtudományi Díj győztese Claudia Goldin amerikai közgazdász látható a kijelzőn, miközben (balról balra) Jakob Svensson, az Alfred Nobel emlékére odaítélt Gazdaságtudományi Díj Bizottságának elnöke, Hans Ellegren, a Svéd Királyi Tudományos Akadémia főtitkára és Randi Hjalmarsson, a bizottság tagja sajtótájékoztatót tart a Svéd Királyi Tudományos Akadémián Stockholmban, Svédországban október 9-én. 2023. október 9-én. Fotó: JONATHAN NACKSTRAND / AFP)