Működik az őssejtekből növesztett tüdő

A tüdőbetegségek kutatásához nyújthat fontos eszközt az őssejtekből növesztett minitüdő, amit a Michigani Egyetem szakemberei fejlesztettek ki és egereken próbáltak ki.

2016. november 10., 17:15

A kezdetleges szervet befogadta a gyengített immunrendszerű egerek szervezete, a sejtháló beágyazódott és továbbfejlődött – írja a Híradó.hu.

Briana Dye, a kísérletről szóló publikáció vezető szerzője szerint különösen azért fontos ez az eredmény, mert a tüdőbetegségek továbbra is óriási kihívás elé állítják az egészségügyet. A világon minden ötödik haláleset a tüdőhöz kapcsolódik, a tüdőrák túlélési rátája pedig az onkológia elmúlt harminc évben tapasztalt robbanásszerű fejlődése ellenére is alacsony maradt.

A laborban növesztett tüdőket gyógyszerkísérletekhez, a genetikai hatások jobb megértéséhez és az összetett betegségek tanulmányozásához is használhatják. Emellett átültethető tüdőszövetre is nagy szüksége lenne az orvostudománynak.

A Michigani Egyetem laborjában a kutatók többféle módszert kipróbáltak, hogy az őssejteket növekedésre, szervformálásra bírják. Nagy problémát jelentett, hogy a kapott sejthálók szervezetlenül, formátlanul fejlődtek. Ezért egy biológiailag lebomló vázszerkezetet készítettek, amivel a tüdő légútjait tudták modellezni.

A kezdetleges szervet egerekbe ültették, ami bevett módszer az őssejtkísérleteknél. Alig nyolc hét alatt a beültetett szövetekben csőszerű képződmények jelentek meg, a valódi tüdőhöz hasonlóan – idézi a Science Daily Brian Dye-t.

A siker még nem teljes, a minitüdő bizonyos sejtjei még az egerek szervezetében sem növekednek, de a szerv így is ígéretes kiindulási alap a további kutatásokhoz.