Kiderült a magyar mozgólépcsők sötét titka, ami mindent megváltoztat

Ön is mindig bosszús, ha egy álló mozgólépcsővel találkozik? Most fény derült a probléma forrására!

2025. január 27., 14:37

Szerző:

A mozgólépcsők leállása nem tipikus magyar jelenség, az ugyanúgy megfigyelhető Nyugat-Európában és az USA-ban. Sőt, Brüsszelben volt, ahol annyiszor fulladtak le a mozgólépcsők, hogy egy külön alkalmazásban meg lehetett nézni, hogy éppen melyik működik – írja elemzésében a Növekedés.hu. De ha robotot tudunk küldeni a Marsa, ívóvizet tudunk facsarni a tengerből, és az emberi szövethez hasonló anyagot nyomtatunk, akkor miért szúr ki velünk pont egy mozgólépcső? A következőkben erre adunk választ!

Ez az oka a veszteglő mozgólépcsőknek

Bár első ránézésre kevesen gondolnák, de szinte minden mozgólépcső teljesen egyedi, a kialakításuk nagyban függ attól, hogy hova fogják őket telepíteni. Egyebek mellett a lejtéspont és a sebesség is rendszerint az ügyfél kéréseire van szabva – figyelmeztet a portál, hozzátéve: emellett a mozgólépcsők ma már számos biztonsági berendezéssel vannak ellátva, rengeteg mozgó alkatrésszel bírnak, amelyek viszonylag könnyen elhasználódnak. Pláne akkor, ha nem megfelelően használják őket: mondjuk súlyosabb terhet cipelnek rajtuk, mint szabadna.

Az alkatrészek megtalálása viszont gyakran kihívást jelent, mert gyakorta fordul elő, hogy a gyártók már leálltak a készítésükkel. Az utángyártott alkatrészek megtalálása pedig a piacon sokszor időigényes feladatot jelent. A mozgólépcsőknek ráadásul általában a biztosítása is drágább, mint mondjuk a lifteknek vagy a felvonóknak. 

Ez a teendő, ha álló mozgólépcsővel találkozunk

S hogy mit tegyünk, ha véletlenül befutunk egy kényszerpihenőn lévő mozgólépcsőbe? Nos, szakemberek ezekre az esetekre azt ajánlják, hogy keressünk más utat. Leállva ugyanis a mozgólépcsők eléggé balesetveszélyesek, hiszen a lépcsőfokok ilyenkor magasabbak a megszokottnál, és sokkal nehézkesebb rajtuk a mozgás. 

Továbbá a helyzetet nehezíti az „elromlott mozgólépcső jelenség” is, azaz amikor valaki egy álló mozgólépcsőn rövid időre egyensúlyvesztést vagy szédülést érez. Még akkor is, ha pontosan tudja, hogy a talpa alatt lévő lépcső egy milimétert sem fog haladni. Mindez egyébként annak tudható be – írja a Növekedés.hu –, hogy az agyunk annyira hozzászokott a mozgólépcsőn utazáshoz, hogy zavart okoz, amikor a vártakkal ellentétben mégsem mozdul meg alattunk.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Activedia via Pixabay)