Magyarország Orbán vasmarkában marad

A kétharmad miatt még aggódnia kell az Orbán vezette Fidesznek. Az eddigi kurzust azonban enélkül is folytatni lehet, mivel a kisebb létszámú parlamentben nem lesz érzékelhető az ellenzéki szavazatszám növekedése – írja budapesti tudósításában Gregor Mayer.

2014. április 8., 19:04

Vasárnap egyetlen pillanatig sem volt kétséges a populista Orbán Viktor győzelme. Mindezt alátámasztotta a hétfőn kora reggel rendelkezésre álló átmeneti eredmény is. Az általa vezetett Fidesz választási partiján Orbán „nagyszerű győzelemről beszélt, amelynek jelentőségét ma még nem is lehet felmérni”. Az aktivistákból álló tömeg éljenzett, kitűnő volt a hangulat a nem régen avatott, elegánsan modern pesti Duna-parti kulturális- és kiállító központban, a CET-ben. Amit a jelenlévők egyáltalán nem akartak mérlegelni az az volt, hogy 2010-hez képest a Fidesz 600 000 szavazót veszített. Vagyis a szavazóinak egynegyedét.

Ezzel szemben a Szocialista Párt (MSZP) által vezetett „Kormányváltók” középbalos szövetsége, valamint a szélsőjobboldali Jobbik is növelni tudta a választóinak a számát. A már lecsökkentett létszámú parlament összetételében azonban ez nem jut kifejezésre. Az új választási törvény hatásának köszönhető, hogy Orbán egyáltalán eljuthatott az újbóli kétharmados többség küszöbéhez. A kormányfő még a régi kétharmados többségével verte át a parlamenten az új választási törvényt, amelyet a Fidesz szükségleteinek megfelelően fogalmaztak meg (lásd: jó tudni).

A választási térkép meghatározó

Hétfőn még kérdéses volt, hogy ez elegendő lesz-e kétharmados többség újbóli megszerzéséhez. Ehhez 133 mandátum kellene Orbán pártjának. A Fidesznek hétfőn 133 mandátuma volt, akadt azonban egy lényeges előfeltétel: közülük egyet hajszálnyi előnnyel – 22 szavazattal – a Fidesz-jelöltje szerzett meg magának a „Kormányváltók” női képviselőjelöltjével szemben a budapesti 15. számú választókerületben. A szavazólapok megszámlálása megváltoztathatja a helyzetet. Akkor vége lehetne a Fidesz kétharmados többségének. A mostani választás egyik újdonsága, hogy a szomszédos országokban élő magyar nemzeti kisebbségiek is választhatnak. Egy új törvénynek köszönhetően felvették a magyar állampolgárságot, és ehhez nem kell Magyarországon lakniuk. Az 500 ezer ilyen „új állampolgár” közül 200 ezren jelezték részvételi szándékukat, de valójában csak 90 ezren szavaztak. Ezek 95 százaléka azonban a Fideszre adta szavazatát. Ez valószínűleg egyetlen mandátumot eredményezett.

A Fideszre szabták a választókerületeket

Az egyéni választókerületek határainak a lecsökkentett létszámú parlament miatt szükségessé váló újbóli kijelölését úgy hajtották végre, hogy abból a legtöbb hasznot a Fidesz húzta. Így például Ajkát, az egyik hagyományosan baloldali fellegvárnak számító bányászvárost, két környező, vidéki választókerület között osztották meg. Ezáltal megszűnt a baloldali többség. Számtalan hasonló példát lehet felsorolni.

Mesterházy Attila MSZP-elnök ezért először nem is akart gratulálni a választási győztesnek. „Az eredményt tudomásul veszem, de az ilyen egyenlőtlen feltételek között nem tudok gratulálni” – nyilatkozta a választás éjszakáján. Magyarország ma már nem szabad ország, Orbán letért a demokrácia és a jogállamiság útjáról. A középbal szövetség a saját hibáját sem szépíti. Túl sokáig tartott, amíg szereplői egymásra találtak és létrehozták a közös listájukat. Nem maradt elegendő idejük egy erős program kidolgozására. Még ha Orbán sem hozta nyilvánosságra programját, és vonakodott attól, hogy TV-s vitára álljon ki a kihívójával, Mesterházyval. A kevésbé MSZP-szagú Bajnai Gordon ex-miniszterelnök, akinek azonban át kellett adnia az első helyet a „Kormányváltók” közös listáján Mesterházynak, legalább a választás éjszakáján önkritikus hangot ütött meg. „Nem voltunk abban a helyzetben, hogy megfelelően vonzó ajánlattal álljunk a többsége elé”. Akár kétharmados többséggel, akár anélkül, Magyarország Orbán szorításában marad további négy éven át, ami ólomlábon járó idő lesz. A Fidesz helyi politikusaiból és a tőlük függő vállalkozókból álló hálózat a legkisebb falvakig bezárólag befolyásolja az emberek mindennapjait és megélhetési lehetőségeit.



(

Der Standard, 2014.04.08.)

Fordította: dr. Gonda László