Ma éjjel ciános üstökös láthatunk az égen
Egy fura, zöldes színű, "hátrafelé haladó" kométa kerül a Föld közelébe, amikor a Lulin-üstökös, amely a Naprendszer széléről érkezik, akár szabad szemmel is látható lesz.
Donald Yeomans, az amerikai úrkutatási hivatal, a NASA Föld-közeli objektumok megfigyelési programjának szakembere szerint a Lulin-üstökös hétfő este lesz a valaha volt legkisebb távolságra, "mindössze" 62 millió kilométernyire bolygónktól. A Földről nézve igen közel kerül a Szaturnuszhoz - olvasható a Yahoo! News hírei között.
A Lulin-üstökös zöldes árnyalatát a mérgező ciángáznak köszönheti. A kométa, amelyet két évvel ezelőtt egy kínai tinédzser fedezett fel, ugyanis még nem veszítette el eredeti gázburkának jó részét. Ezek a gázok rendszerint elillannak, amikor egy üstökös a Nap mellett halad el. Ám a többi, a Földről látható üstökössel ellentétben a Lulin még sohasem került a Nap közelébe - emelte ki Donald Yeomans.
Mint Stephen Edberg, a NASA csillagásza kiemelte, a bolygók - ahogy a Naprendszerben lévő egyéb égi objektumok többsége - az óramutató járásával ellentétes irányban haladnak. A Lulin-üstökös viszont az óramutató járásának irányába mozog, ezért a Földről úgy tűnik, mintha a kométa farka lenne elöl, ahogy az objektum a Föld és a Nap felé közeledik.
– Lényegében véve hátrafelé halad a Naprendszeren keresztül - hangsúlyozta Stephen Edberg, hozzátéve, hogy a Lulin-üstökös a Naprendszer legszéléről érkezett. Amikor viszont megkerüli a Napot, eléggé felgyorsul ahhoz, hogy "kimeneküljön a Naprendszerből.
Mint a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) honlapján olvasható, az Oroszlán csillagkép déli részén az égbolton keletről nyugat felé mozgó Lulin-üstökös mintegy 2 fokra délre halad el a Szaturnusztól. A két égi látványosság szabad szemmel illetve nagy látómezejű optikákkal lesz megfigyelhető - írta az MTI.
– Természetesen, zavaró fényektől mentes, sötét égbolt alatt érdemes a megfigyelést, fotózást végezni. Ez az üstökös nem lesz olyan fényes és nagy, mint a 12 évvel ezelőtt itt járt Hale-Bopp üstökös vagy a 2007 januárjának elején néhány napra az esti horizont közelében feltűnt C/2006 P1 (McNaught), de már az is nagy esemény az északi félteke lakóinak, hogy egy szabad szemmel is látható csóvás égi vándor ellátogat az égboltra. Február végén az üstökös csaknem a teljes éjszaka folyamán megfigyelhető lesz, gyorsan mozog a csillagok között, naponta mintegy 5 fokot halad az Oroszlán csillagképben a Rák felé. A Szaturnusszal való égi találkozása után négy nappal pedig fél fokra a Regulus közelében halad el - olvasható az MCSE honlapján.
Az ismertetés szerint a Lulin-üstökös a Földről nézve olyan gyorsan mozog a csillagok között, hogy március elejére már a Rák csillagképbe kerül, majd onnan is tovább kúszik az Ikrek csillagképbe, ahol április végéig még felkereshető, de májusban már a közelsége miatt egyre nehezebb a megfigyelése. Az üstökös Nap- és Föld-közelsége után fokozatosan halványodik majd.