Kevesebb az internetcenzúra Kínában
A külföldi tudósítók felháborodásának hatására pénteken Kína enyhített az internetes oldalak cenzúráján és több, korábban elérhetetlen site is hozzáférhetővé vált. Cserébe a kínai államfő objektív tájékoztatást kért a nemzetközi sajtótól az olimpia idejére. Ezt valószínűleg tőle eltérően értelmezik az érintettek.
Pekingi hírek szerint hozzáférhetővé vált több, korábban tiltott internetes oldal, így például az Amnesty International emberjogi szervezet, valamint a Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró-szervezet honlapja, ugyanakkor továbbra sem lehet megtekinteni a BBC kínai nyelvű oldalának a disszidensekkel és a Tibet-pártiakkal foglalkozó oldalait. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság szóvivője jó jelnek minősítette, hogy feloldották a kínai kormány által érzékenynek tekintett egyes honlapok tilalmát.
Hu Csin-tao kínai államfő pénteken maga is találkozott a Pekingben dolgozó külföldi újságírókkal és azt kérte tőlük, hogy "ne politizálják" a játékokat, mert az szerinte ellentétes az olimpiai szellemmel. Reményét fejezte ki, hogy az olimpiai játékokról szóló tudósítások "objektívek lesznek". A kínai elnök szerint a világ különböző országaiban és térségeiben élő népek elkerülhetetlenül másként vélekednek egyes dolgokról, és erre nem a játékok politizálása a megfelelő válasz. Megerősítette, hogy a kínai hatóságok biztosítják a külföldi újságírók számára a munkájukhoz szükséges struktúrákat és eszközöket, ugyanakkor elvárják tőlük, hogy alkalmazkodjanak a kínai törvényekhez és szabályokhoz.
Hu Csin-tao a sajtótalálkozón leszögezte: Kína azért ad otthont a játékoknak, hogy bebizonyítsa, nem jelent fenyegetést a világ többi része számára. Hosszú időn át Kína természettől fogva védekező katonapolitikát folytatott. Soha nem fog hegemóniára törekedni. Kína fejlődése semmiképpen nem fogja sem sérteni, sem fenyegetni más országok érdekeit - mondta a kínai elnök, aki szerint az ország az olimpia után folytatni kívánja az átfogó politikai és gazdasági reformokat. Szerinte így lehet biztosítani az ország gyors gazdasági és társadalmi fejlődését, és meggyőződését fejezte ki, hogy a játékok szellemi öröksége tartósan jótékony hatást gyakorol Kínára.
A kínai gazdaság 2007-ben 12 százalékkal növekedett, de ez az ütem némiképp lassult az idei év első felében: a másfél százalékos visszaesést elsősorban a kínai exportkereslet csökkenése, valamint hitelek visszafogása okozta.