Joggal való visszaélés a munkahelyen

Számos munkahelyen előfordul, hogy a munkavállalók munkajogi helyzete azért bizonytalan mert határozott idejű, rövid időre szóló munkaszerződést köt vele a munkáltatója, és ezt később számos alkalommal meghosszabbítja. Ahelyett, hogy határozatlan idejű szerződéssel „véglegesítené” a munkavállalót. Felmerül a kérdés, hogy mennyire szabályos ez a joggyakorlat. Alábbi írásában ügyvéd, munkajogi szakjogász ad kapaszkodókat.

2015. július 27., 12:55

Az esetek túlnyomó többségében ez nem felel meg a rendeltetésszerű joggyakorlásnak, és joggal való visszaélésnek tekinthető. Ezt támasztja alá a bírói gyakorlat is, amely abban az esetben, ha a munkavállaló munkaviszonyát jogos érdek nélkül többször meghosszabbították, a bíróság a munkavállalónak adott igazat.

A Munka Törvénykönyve nem tiltja a határozott idejű munkaviszony meghosszabbítását, ugyanakkor bizonyos feltételeket szab.

A határozott idejű munkaviszony tartalma a meghosszabbításokkal együtt sem haladhatja meg az öt évet, és az új Munka Törvénykövébe bekerülő ide vonatkozó szabály szerint. Már egyetlen meghosszabbításhoz is objektíve jogos munkáltatói érdek szükséges, azaz vita esetén a munkáltatónak meg kell tudnia magyarázni, hogy a munkáltató munkaviszonyának újbóli meghosszabbításához milyen független, objektív jogos érdek alapján volt szükség.

Tehát pusztán a munkáltató szubjektív akarata, szándéka nem elegendő.

Számos munkahelyen még ezt a régi gyakorlatot alkalmazza a munkáltató arra spekulálva, hogy így bármilyen probléma esetén könnyebben meg tud szabadulni a munkavállalótól. Anélkül persze, hogy a munkavállalót bármilyen munkajogi védelem megilletné, illetve részére bármilyen egyéb plusz juttatást kellene részére fizetnie.

Ugyanis a határozott idő elteltével a munkajogviszony automatikusan megszűnik.

Azoknál a munkáltatóknál, ahol ezt a vitatható gyakorlatot követik, érdemes lenne elgondolkodniuk, milyen újszerű lehetőségek vannak a munkaerővel való gazdálkodásra. A munkavállalók esetében pedig nem árt, ha tisztában vannak jogaikkal, és ha tudják, hogy mit tehetnek ha munkáltatójuk jogszerűtlenül hosszabbíthatja a határozott idejű munkajogviszonyukat.

Ügyvédként rengetegszer találkozom ezzel a problémával, mind a munkáltató, mind a munkavállaló oldaláról, ugyanakkor mindkét fél számára lényeges érdek lenne, hogy a munkajogviszony munkajogi szempontból is rendezett és megnyugtató legyen, elkerülve ezzel az esetleges jogvitákat.

Dr. Ember Alex
(

http://www.emberalex.hu/)

ügyvéd, munkajogi szakjogász,

a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Szociális- és Munkajogi Tanszék adjunktusa, tanszékvezető helyettese, PhD