Jézusnak felesége volt egy kopt papírtöredék szerint

Kopt nyelven íródott négy szó egy 4. századi papirusztöredéken szolgáltatja az első bizonyítékot arra nézve, hogy a korai keresztények némelyike nősnek hitte Jézust – a korábban ismeretlen evangéliumról a kopt tanulmányok 10. nemzetközi konferenciáján számoltak be Rómában.

2012. szeptember 19., 18:06

A „Jézus közölte velük: a feleségem” szöveget Karen King, a Harvard Egyetem professzora, a kereszténység történetének szakértője elemezte és ismertette a konferencián, tanulmánya a Harvard Theological Review 2013. januári számában lát napvilágot.

A 3,8 centiméterszer 7,6 centiméteres sárgásbarna töredék egy magát megnevezni nem kívánó magángyűjtőé, aki 2010-ben fordult a papirusszal Karen Kinghez. Semmit sem lehet tudni az ókori dokumentum felfedezésének körülményeiről, az azonban biztosra vehető, hogy Egyiptomból származik.


A szakértő kezdetben nem tartotta autentikusnak a szöveget, a tulajdonos azonban nem tágított, többször megkereste a kutatót, míg végül Karen King 2011 decemberében beadta a derekát, és meghívta az illetőt a Harvard Egyetemre. A töredéket AnneMarie Luijendijkkel, a Princeton Egyetem docensével közösen elemezték, és hitelesnek találták. A papiruszt megvizsgálta Roger Bagnall, a New York-i Ókortudományi Intézet igazgatója, valamint Ariel Sisa-Halevi, a jeruzsálemi Héber Egyetem koptszakértője, és mindketten autentikusnak ítélték a nyelvezet és a helyesírás, valamint annak alapján, hogy miként itatódott be a tinta a papiruszba. A döntő bizonyítékot a papirusz, de különösen a tinta vegyelemzése szolgáltatja majd.

Karen King és AnneMarie Luijendijk szerint a töredék egy eddig ismeretlen evangélium, amely a Jézus feleségének evangéliuma címet kapta. Nagy valószínűséggel a 2. század második felében születhetett, mivel írásmódja szoros összefüggést mutat az adott időszakban íródott és nemrég elfedezett többi evangéliummal, különösen Tamás evangéliumával, Mária evangéliumával és Fülöp evangéliumával.

„A keresztény hagyomány nőtlennek tartja Jézust annak ellenére, hogy ezt semmiféle hiteles történelmi bizonyíték nem támasztotta alá. A kezdetektől folyt viszont a vita arról, hogy helyes dolog-e a nősülés, ám legalább száz évnek kellett eltelni Jézus halála óta, amikor Krisztus családi állapotát érvként kezdték felhozni vitáikban a keresztények. Ez az evangélium nem bizonyítja, hogy Jézus nős volt, ám sokat elárul arról, hogy milyen ádáz viták folytak a szexualitásról és a házasságról” – hangsúlyozta Karen King.