Hatalmas áttörés – a NASA megérintette a Napot
Sikerült mintát venni a Napból.
Megérintette a Napot a NASA űrszondája, a történelem során most először. A NASA Parker Solar Probe átrepült a Nap felső légkörén, a koronán és mintát vett az ottani részecskékből és mágneses mezőkből – írták kedden a NASA oldalán.
„Megérintettük a Napot!”
– írta a NASA kedden Twitter oldalán, továbbá kiemelték, hogy a NASA Parker Solar Probe
hivatalosan is az első űrszonda lett, amely átrepült a Nap külső légkörén, vagyis a koronán.
A Parker Solar Probe még 2018-ban indult útnak, hogy a Nap rejtélyeit kutassa, közelebb utazva hozzá, mint bármelyik korábbi űrszonda. Három évvel az indítás és évtizedekkel az első elképzelés után a Parker végre elérte úticélját, a Napot – és még mintát is vett belőle.
Az útja során a Parker Solar Probe többször is be- és kilépett a koronából. Ezzel bebizonyosodott, hogy a Nap „felülete” – azaz a korona – nem sima gömb alakú. Sokkal inkább vannak tüskéi és völgyei, amelyek ráncossá teszik azt.
„Az első és legdrámaibb alkalommal körülbelül öt óráig voltunk a koronában. Az öt óra nem hangzik nagy dolognak, de a Parker olyan gyorsan mozgott, hogy hatalmas távolságot tett meg ez alatt az idő alatt, ugyanis másodpercenként több mint 100 kilométeres sebességgel száguldott”
– mondta el Justin Kasper, a Michigani Egyetem munkatársa az első alkalmat, mikor beléptek a koronába. A tudósok az is elmondták, hogy idő volt, mire az adatok beérkeztek a kutatóközpotba, hónapok teltek el, mire az eseményt is megerősítették.
Mivel a Napnak nincs szilárd felszíne, az események a koronában zajlanak. A mágnesesen intenzív régió közeli vizsgálata segíthet jobban megérteni a napkorona működését, ami azért is fontos, mert a napkitörések hatással vannak a földi életre is – írja az Euronews.
(Kiemelt kép: A NASA/Johns Hopkins APL jóvoltából 2018. július 6-án kapott illusztráció a NASA Parker Solar Probe-ról. Fotó: Johns Hopkins APL / AFP/NASA/HO)