Kocsikerék gördül az égen - most megnézheti

Elképesztő távlatokat nyit a James Webb űrteleszkóp.

2022. augusztus 3., 11:30

Szerző:

A James Webb űrteleszkóp ránézett a Kocsikerék-galaxisra is, új részleteket tárva fel a csillagkeletkezésről és a galaxis központi fekete lyukáról. A Webb erőteljes infravörös kamerája részletes képet készített a kerékről és két kisebb társgalaxisról, ami segíthet megérteni, hogyan változott a galaxis az évmilliók alatt – írja a NASA alapján a 24.hu.

Az objektum tőlünk körülbelül 500 millió fényévre, a déli égbolt Szobrász (Sculptor) csillagképében található. A Kocsikerék-galaxis (angolul Cartwheel) jellegzetes alakját annak köszönheti, hogy két különböző galaxis összeütközéseként alakult ki,

írja az Űrvilág.

Az ütköző galaxisokat nem úgy kell elképzelni, hogy a szó szoros értelmében összecsapódnak egymásba. Sokkal inkább miközben egymáson „áthaladnak”, a térben viszonylag ritkán előforduló csillagaik nem ütköznek össze a szó hétköznapi értelmében, viszont az elhaladó másik, kisebb galaxis gravitációs zavaró hatására a csillagközi gáz és por helyenként összesűrűsödik – írja a lap.

Más teleszkópok, köztük a Hubble, korábban már vizsgálták a galaxist, de egészen eddig rejtélyek övezték – talán szó szerint, tekintettel a galaxismagot eltakaró por mennyiségére. Az infravörös fény érzékelésének képességével rendelkező Webb most új betekintést enged a Kocsikerék-galaxis természetébe.  A közeli infravörös kamera (NIRCam), a Webb elsődleges képalkotója, a közeli infravörös tartományban 0,6 és 5 mikron között lát, és olyan hullámhosszú fényt lát, amely olyan csillagokat is felfedhet, amelyek látható fényben nem figyelhetők meg.

Azokat a fiatal csillagokat, amelyek közül sok a külső gyűrűben formálódik éppen, kevésbé takarja el a por infravörös fénytartományban. A képen számos egyedi kék pont jelenik meg, amelyek csillagok vagy csillagkeletkezési szpotok. A NIRCam azt is feltárja, hogy mi a különbség a mag közelében található idősebb csillagpopulációk egyenletes eloszlása vagy alakja, a sűrű por, illetve a kívül eső fiatalabb csillagpopulációk csomós rendeződése között.

A galaxisban található por finomabb részleteinek megismeréséhez azonban a Webb közepes tartományú infravörös műszerére (MIRI) van szükség. Az MIRI adatok piros színűek ezen a képen.

Szénhidrogénekben és más kémiai vegyületekben, valamint szilikátporban gazdag régiókat láthatunk, hasonlóan a Föld porának nagy részéhez. Ezek a régiók spirális küllők sorozatát alkotják, amelyek lényegében a galaxis csontvázát jelentik. 

(Kiemelt kép: Kocsikerék-galaxis. Fotó: NASA)

Ha eddig nyomasztotta, hogy a telefonja „lehallgatja” a beszélgetéseit, akkor van egy szomorú hírünk: feltalálták az eszközt, amely képes a gondolatolvasásra. Ha abban reménykedik, hogy az eszköz a gazdagok kiváltsága lesz, ugyancsak csalódnia kell, ugyanis már 89 dollárért, vagyis nagyjából 36 ezer forintért hozzájuthat a kütyühöz.