„Divatba jött az úgynevezett szingliség”
Napjainkban egyre többen választják a házasság helyett az élettársi viszonyt, Nyugatról átjött irányzat érvényesül Magyarországon is – hangzott el az Kossuth Rádió Napközben című adásában.
A fogyasztói tömegtársadalmakban az emberek a személyekhez fűződő kapcsolataikat is kezdik úgy alakítani, mint a tárgyakhoz való kapcsolataikat. Elhitték az emberek, hogy minden eldobható, kicserélhető, azt, hogy ha valami elromlik, nem kell megjavítani, inkább azonnal újat kell venni helyette, és ez igaz a párkapcsolatok tekintetében is – mondta a Napközben szerdai adásában Pankucsi Márta szociológus. A Miskolci Egyetem Szociológiai Intézetének oktatója úgy véli, ez a szemlélet az oka, hogy sokan az élettársi kapcsolatot választják a nehezebben felbontható házasság helyett – írja a
hirado.hu.A kutató azt is hangsúlyozta, természetesen vannak nagyon komoly, tartós élettársi kapcsolatok is, de kétségtelen, hogy a párkapcsolatok alakulásának tendenciájában az a Nyugatról átjött irányzat érvényesül Magyarországon is, hogy a házasságot háttérbe szorítják az eleve rövidebb időre tervezett kapcsolatok.
A kutató szerint az igazán nagy probléma, hogy ma Magyarországon – ahol mára radikálisan csökkent a házasságkötések száma – már nem is élettársi kapcsolatot létesítenek egyre többen, hanem csupán átmeneti párkapcsolatot. Sőt, divatba jött az úgynevezett szingliség is, vagyis az állandó társ nélküli élet, igaz, ez a magányosság nem minden esetben önként vállalt helyzet. A lényeg, hogy az emberi kapcsolatokkal nagy baj van – véli Pankucsi Márta.
A házasság mellőzésének jogi hátrányai is vannak – véli Hegedűs István ügyvéd. A jogász szerint felbomló kapcsolat esetén általában senkinek nem jó, hogy az élettársi kapcsolatból könnyebb kilépni – sem a pár felnőtt tagjainak, sem gyermeküknek, neki különösen nem. A felek azt hiszik, hogy ha gyorsan megszakítják a kapcsolatot, a problémák megszűnnek, azonban ez nem így van. Az érintettek csak későn döbbennek rá, hogy az élettársi kapcsolat lazább jogviszony, mint a jól bevált jogintézménynek számító házasság. Utóbbi hiánya például akkor okozhat gondot, amikor a közös gyerek elhelyezéséről, a lakás, illetve a vagyon megosztásáról vagy öröklésről van szó. Az ilyen vitás, bonyolult helyzetek az ügyvédek véleménye szerint sokkal könnyebben tisztázhatók, ha az érintett pár házastársi viszonyban van – utalt rá Hegedűs István.
Pankucsi Márta arról is beszélt, hogy a női emancipáció szerinte nagyon jó és fontos, de attól tart, a nők időnként túlzásokba esnek. Az ellenkező véglet, a nő teljes alávetettsége, kiszolgálói státusa szintén bajhoz vezethet. Mint mondta, nagyon nagy és furcsa probléma, amikor a párkapcsolatokban valamiféle „gondozás” kerül előtérbe. Hozzátette: egy női ismerősét két évtizedes házasság után otthagyta a férje, amit az asszony nem értett, mert – mint magyarázta – „full extra” ellátásban részesítette a párját.
A szociológus azt szintén fontosnak tartotta megemlíteni, hogy kutatások szerint a házasságban élők átlagosan magasabb kort érnek meg. Különösen a férfiak életkilátásai javulnak, ha tartós harmonikus párkapcsolatban élnek és aktívan részt vesznek a gyerekeik nevelésében.