Die Presse: aktivisták foglalták el a Fidesz székházát
Magyarországon erősödik a tervezett alkotmánymódosítással szembeni tiltakozás. Bécs eközben az új földtörvény miatt aggódik – írja szerkesztőségi cikkében a Die Presse. Az alkotmánymódosítás témájával, annak elsősorban a hajléktalanok elleni intézkedéseivel a Der Standard is foglalkozik.
Magyarországon erősödik a tiltakozás a kormány által tervezett alkotmánymódosítással szemben: csütörtökön aktivisták szállták meg a magyar kormánypárt, a Fidesz budapesti székházát. „Az alkotmány nem játékszer” – állt az egyik transzparensen. Egy táblán pedig az a felírat volt olvasható, hogy „a sajtószabadság, a szólásszabadság és a tiszta választás nem bűncselekmény” – í
rja a Die Presse.Az Országgyűlés hétfőn szavaz a bírált törvénytervezetről. A törvény elfogadása csaknem biztosra vehető, mert a Fidesznek jelentős többsége van parlamentben.
A tervezetben többek között az is szerepel, hogy a nyomozóhatóság kiválaszthatja a bírósági eljárás bíráját. Továbbá az is, hogy a kormánynak rendelkeznie kell azzal a lehetőséggel, hogy megtilthassa a hajléktalanoknak, hogy a városokban tartózkodjanak. Állítólag az Alkotmánybíróság kompetenciáit is meg fogják nyirbálni. A tervezett módosítások miatt az EU és az Európa Tanács is aggodalmát fejezte ki.
Der Standard:„Európában példátlan a szociálisan hátrányos helyzetben levő emberek ilyen fajta üldözése” –háborog a Szövetségi Munkaközösség a Hajléktalansegélyezésért szervezettől Christian Perl. A tervezet ellen számos emberi jogi szervezet tiltakozik, és egy közösen aláírt nyílt levelet küldtek az Európai Uniónak, a magyar nagykövetségeknek és parlamenti képviselőknek. Mind a bécsi nagykövet, mind Michael Spindelegger külügyminiszter (ÖVP) megkapta a levelet.2008-hoz viszonyítva 2011-ig 3700-ról 6300-re növekedett a budapesti szükségszállásokon tartózkodó hajléktalanok száma. Tavaly közel 2900 hajléktalan aludt az utcákon.
Der Standard, 2013.03.09/10.)Osztrák parasztok tulajdonát államosítják
A földtörvény egyik reformja feszültséget kelt Magyarország és Ausztria között. Ahogyan arról az Ö1 rádióadó tudósított, a jövőben csaknem lehetetlen lesz, hogy egy EU-s polgár szántóföldtulajdont szerezzen Magyarországon. Az EU-országok Magyarországon tevékenykedő földművesei, főképpen az osztrák földművelők között leginkább az kelt aggodalmat, hogy hatóságilag kényszerítik majd őket arra, hogy visszamenőleg semmisé tegyék a földbirtokaik vásárlását. Michael Spindelegger nyomatékosan kiállt a bérleti szerződések rendezése mellett. „A földműveseknek jogbiztonságra van szükségük” – mondta Niki Berlakovich osztrák mezőgazdasági miniszter.
(Die Presse, nyomtatásban 2013.03.08.)Fordította: dr. Gonda László