A műegyetem tanára szerint emberi tevékenység is okozhatta a békési földrengéseket

Jól behatárolható területen belül rövid időn belül összesen 99 darab kisebb földrengés alakult ki, melyek akár emberi tevékenység miatt is keletkezhettek.

2023. augusztus 29., 09:31

Szerző:

Augusztus 19-én Békés vármegyében először egy 1,7-es magnitúdójú földrengést mértek, majd fél óra múlva egy 4,0-s és egy 4,1-es rengés is kipattant, és ezeket már sok ember is érzékelte. Ilyen nagyságú rengések néhány évtizedenként előfordulnak Magyarországon, de az nem tipikus, hogy közel száz, felhőszerűen elhelyezkedő, rövid idő alatt kipattanó földrengés legyen. A másik furcsaság, hogy rengések kis mélységben pattantak ki – írja a Telex.

Aszódi Attila energetikus mérnök, egyetemi tanár (BME) Portfólión olvasható elemzéséből az derül ki,  hogy ezek akár emberi tevékenységek által indukált földrengések is lehettek.

Aszódi szerint jogosan merülhet fel kérdésként, hogy emberi tevékenység eredménye-e a nagyszámú, felhőszerűen elhelyezkedő epicentrum.

A mérnök szerint a térségben lévő geotermikus energiaprojekteket is vizsgálni kell. Mezőberényben például 2011–2012-ben olyan geotermikus erőmű épült, amelynél olyan technológiát használtak, amelyek a világ más pontjain bizonyítottan hozzájárultak az indukált földrengések kiváltásához. Ennél a típusnál rétegrepesztést szoktak alkalmazni, ami egy törésvonal mellett indukált, emberi beavatkozás által kiváltott földrengést okozhat.

Aszódi arra figyelmeztet, hogy mivel egyre több geotermikus energiaprojekt fut, felül kellene vizsgálni a magyarországi törésvonalakat, mert szeizmológiai kockázatokkal is szembe kell néznünk.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: 168 arhív)