A holló védheti meg a Csepel-szigetet

Két éve újra megjelent a fekete madár a területen, azt ezért a szakjogász szerint akár védetté is nyilváníthatják.

2012. július 22., 11:07

A holló az egyik legintelligensebb madár a földön, legalábbis erre enged következtetni igen figyelemreméltó problémamegoldó képessége és agyának a madarak közt egyedülálló mérete. Évszázadok óta témája a különböző mítoszoknak, a népi folklórnak, a művészetnek és az irodalomnak. Sok országban, többek között a skandináv államokban, Írországban, Walesben, Bhutánban – ahol a holló az ország hivatalos madara – és Észak-Amerika északnyugati partján a közönséges holló mitikus figuraként volt jelen vagy akár istenként tisztelték - írja a hirado.hu.

A közönséges holló több ezer éve él együtt az emberrel. Olyannyira alkalmazkodott, hogy számos területen kártevőként tartják nyilván. De ez nem így van a Csepel-szigeten, ahol a Hajnal-táj riportere járt, itt védik, és örülnek, ha hallják a madarat. A Csepel-szigeti Civil Szervezetek Szövetségének munkatársa a műsorban azt mondja, két éve jelent meg újra itt a madár, amely a vegyszerezés miatt tűnhetett el, az idei költés után már ötöt számoltak belőle.

Az állatvédelmi szakjogász szerint a fekete madár megjelenésével akár az egész terület természeti védettséget szerezhet. Czerny Róbert emlékeztetett rá, hogy ez a terület ősi királyi vadászbirtok volt, és most, a hollók visszakerülésével akár a természetvédelmi területté nyilvánítást is érdemes lehet kezdeményezni. Ha ugyanis itt mezőgazdasági művelést folytatnak, az megzavarhatja az állatok fészkelési területét, ezért mindenképp érdemes lesz összehangolni a munkákat.

A védetté nyilvánítást elég lehet az önkormányzatnál kezdeményezni, de a nemzeti parkok igazgatósága is javasolhatja a szaktárcának a természetvédelmi területté nyilvánítást – tette hozzá a szakember a Hajnál-tájban.