Vizsgálja a gyógyszertárak tulajdonosi szabályait Brüsszel

Piaci panaszok alapján vizsgálja az Európai Bizottság a három éve módosított gyógyszer-forgalmazási törvényt, amely megtiltaná a szakmai befektetőknek, hogy többségi tulajdonuk legyen a közforgalmú gyógyszertárakban – értesült a BruxInfo.

2013. április 30., 16:40

A 2010 decemberében módosított, és 2011. január elsején hatályba lépett „új” gyógyszerforgalmazási törvény alapjaiban változtatta meg a gyógyszertárak tulajdonosi struktúrájának szabályait. Az európai uniós jogot és a piaci gyakorlatot jól ismerő szakértők szerint a nemzeti érdekekre hivatkozó törvényi korlátozás nem biztosít egyenlő esélyeket a hazai és a külföldi vállalatoknak.

Az Európai Bizottság nem kívánta kommentálni a

BruxInfónaknyilatkozó szakértők véleményét, más uniós források ugyanakkor megerősítették, hogy a testület nagyon is tisztában van a problémával.

A Bizottsághoz 2012 májusában érkeztek piaci panaszok, ennek nyomán állítólag folyamatos a kapcsolattartás Brüsszel és a magyar kormány között. A Bruxinfo úgy tudja, az Európai Bizottság úgynevezett „pilot-eljárás” keretében vizsgálja a törvényt, azaz még a hivatalos kötelezettségszegési eljárás megindítása előtti fázisban szeretne részleteket tudni a jogszabályról, annak szükségességéről, és az alapján az elmúlt bő két évben kialakult gyakorlatról.

A 2011 óta hatályban lévő módosított gyyógyszer-forgalmazási törvény fokozatosan megtiltaná, hogy a szakmai befektetők, amelyek a magyar gyógyszertári piacon leginkább külföldi kézben vannak, többségi tulajdonosai legyenek a magyarországi közforgalmú gyógyszertáraknak. A jogszabály szerint az ilyen cégek által tulajdonolt patikacégek kötelesek kinevezni a gyógyszertár igazgatójának az ott dolgozó, úgynevezett személyi jogos gyógyszerészt, és 2014-ig kötelesek eladni számára, illetve az ott dolgozó gyógyszerészek számára a gyógyszertár legalább 25 százalékos, 2017-ig pedig legalább 51 százalékos tulajdonrészét.

A Bizottság érdeklődése kiterjed arra is: vajon méltányos áron tudják-e majd eladni a részesedésüket a jelenleg még döntően külföldi kézben lévő szakmai befektetők. Brüsszel főként „külföldi-hazai” dimenzióban tekint az ügyre, azaz kérdéses, hogy a magyar törvény jogszerűen próbálja-e helyzetbe hozni a magyar gyógyszerészeket a külföldi befektetőkkel szemben.