Visszaüt Orbánék gazdasági kétbalkezessége
Az eurózóna adósságválsága miatt egyre kedvezőtlenebb nemzetközi befektetői hangulat és a magyarországi devizahiteleseket mentő kormányzati elképzelést követő bizonytalanság lejtőre tette a forintot szerdán - mondták az [origo] által megkérdezett elemzők. Az állampapírpiacon is erős eladói nyomás bontakozott ki, a Magyarország kockázati megítélését jelző cds-felár pedig két és fél éves csúcsra emelkedett.
Éves mélypontjára került a forint árfolyama az euróval szemben, a befektetők elkezdtek megszabadulni a magyar állampapíroktól, az ország csődkockázati mutatója pedig két és fél éves csúcsra ugrott szerdán délelőtt. A kedvezőtlen folyamatok hátterében nemzetközi és hazai okokat egyaránt látnak az elemzők.
Szerdán délelőtt 286-287 forintos árfolyamon is járt az euró, ez az elmúlt tizenkét hónapban a legmagasabb árfolyam, a forint oldaláról nézve az euróval szemben egyéves mélypontnak felel meg - írta az Origo.
A Commerzbank elemzése szerint minden jel arra mutat, hogy fokozódik a nagyvilágban a kockázatkerülés az eurózóna adósságválsága miatt, ez pedig eladói nyomást okozott a forint piacán. Ráadásul a bank szakértői szerint a kormány devizahitelek végtörlesztéséről szóló terve önmagában is gyengítette a forintot, a törvény bejelentéséig pedig csak találgatni lehet, hogy milyen hatásokkal és következményekkel járna a kormány elképzelése a pénzügyi rendszer és a magyar gazdaság egészére nézve. (A javaslatról és annak hatásairól itt és itt olvashat részletesen.)
A Raiffeisen elemzői szintén úgy vélik, hogy a kedvezőtlen nemzetközi környezet nem használ a hazai fizetőeszköznek - Görögország csődje ismét napirendre került -, de a forint leértékelődése alapvetően a kormánynak a devizahitelek fixált árfolyamon való törlesztését lehetővé tevő javaslata nyomán indult el. Ennek ellenére a régió alulteljesítő devizája nem a forint, hanem a lengyel zloty volt az elmúlt napokban, amely több mint 4 százalékot leértékelődött, miután a lengyel illetékesek jelezték, hogy tolerálják a zloty további leértékelődését" - derül ki az elemzésből.
Jelentős tőkekivonás jöhet
Több banknál nyilatkozatstop van a kormány végtörlesztési terve miatt, azért volt elemző, aki név nélkül elmondta a véleményét. Azok szerint a külföldi befektetők nem bíznak a magyar eszközökben - állampapírokban -, a végtörlesztési terv ugyanis durva beavatkozást jelent a pénzügyi rendszerbe és komoly veszteségek elkönyvelésére kényszerítheti a bankokat. Kedden este és szerdán több külföldi nagybank, köztük a JP Morgan, a Goldman Sachs és az UniCredit mellett a Standard & Poor's is jelezte, hogy aggodalmakra ad okot a magyar kormány lépése.
A Raiffeisen elemzésében az olvasható: "A javaslat a magyarországi politikai kockázatok változatlanul magas szintjére hívja fel a figyelmet, így újabb negatív üzenetet küld a külföldi befektetőknek, Magyarország pedig ismét reflektorfénybe kerül a nemzetközi szervezeteknél. Emellett a 2012-es költségvetés egyensúlyát biztosító kormányzati intézkedésekről továbbra sem tudunk semmit, és miután a kormány foggal-körömmel ragaszkodik az egykulcsos adórendszerhez, nem látszik, hogy mitől tudna csökkenni Magyarországon a hiány".
Az [origo]-nak névtelenül nyilatkozó banki szakértő pedig azt mondta, megvan az esély rá, hogy ha a külföldi piacokon felerősödik a kockázatkerülés, akkor a hazánkkal egyre bizalmatlanabb befektetők ki fogják vonni a pénzeket Magyarországról, ennek pedig nagyon magas hozamok és gyenge forint lesz az eredménye. A külföldiek által birtokolt magyar állampapír-állomány soha nem látott csúcsra ért, ez egyébként az alacsony fejlett piaci hozamok miatt más feltörekvő piaci országokra is jellemző. Ennek az a veszélye, hogy ha változik a hangulat, akkor nagyarányú tőkekivonás lehet, a befektetők szabadulhatnak a magyar államkötvényektől. Ha az elmúlt években ilyesmi történt, akkor a hazai nyugdíjpénztárak tompítani tudták állampapír-vásárlásaikkal a külföldiek eladásait, de erre ma már nem képesek, mivel a szektor lényegében megszűnt.
Beárazzák a bizonytalanságot - a teljes cikk az
Origo hírportálján.