Újabb államosítás: 56 milliárdért visszaveszik a műsorszórást
Visszavásárolja az állam az Antenna Hungáriát. A műsorszórót az ügylet során közel 56 milliárd forintra értékelték. Egyelőre nem lehet tudni, hogy a műsorszóró cég visszavásárlása hasznot hoz-e az adófizetőknek...
Megint államosít a kormány. Másfél héttel az országgyűlési választások előtt az Antenna Hungária Zrt.-t veszik vissza a francia tulajdonú TDF-csoporttól. A kormányzati informatikai és távközlési üzemeltetést, valamint szolgáltatást ellátó cég új gazdája május 30-tól a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) Zrt. lesz.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közlése szerint a százszázalékos részvénycsomag megvételéről szóló megállapodást szerdán írták alá az elköszönő befektetők és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. kizárólagos tulajdonában lévő NISZ illetékesei.
Az NFM közölte: a tranzakció – amely magában foglalja a részvényátruházást és a TDF által az Antenna Hungária részére nyújtott tulajdonosi kölcsön kiváltását – összesen 55,9 milliárd forintra (körülbelül 180 millió euróra) értékeli az Antenna Hungáriát, amelynek a módosított EBITDA-ja (a megszűnt analóg tévésugárzást kivéve) a 2014. március 31-i pénzügyi évet bezáróan 5,59 milliárd forint (körülbelül 18 millió euró).
A vásárlás előzménye, hogy a TDF 2013-ban tendert indított az Antenna Hungária 100 százalékos tulajdoni hányadának értékesítésére. Erre az állam vevőként jelentkezett – írta honlapján a Népszabadság.hu.
„A kormány az Antenna Hungária visszavásárlásáról döntött, mert ennek eredményeként újból állami tulajdonba kerül a nemzetstratégiai szempontból is különös jelentőségű országos földfelszíni és műholdas televízió- és rádióműsor-szórás, illetve -szétosztás. A kormány döntése összhangban van a hazai közművagyon újbóli köztulajdonba történő helyezésével, illetve a Nemzeti Infokommunikációs Stratégiával” – nyilatkozta Szabó Zoltán Attila, a NISZ vezérigazgatója.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy a műsorszóró cég visszavásárlása, a nemzetstratégiáról szóló szólamokat nem számítva, hasznot hoz-e az adófizetőknek, vagy éppen ellenkezőleg, az ügyletre költött forintokat idővel feleslegesen kidobott pénznek kell majd elkönyvelni. Mindenesetre gyanút ébreszthet, hogy a francia befektetők állítólag nem bánják a magyar cég eladását.