Tragikusan keveset költünk oktatásra
Magyarország az OECD-tagországok nagy részénél jóval kevesebbet költ oktatásra, az oktatásra fordított összegek csökkenek, és a tanári fizetések is messze elmaradnak az átlagostól – egyebek mellett ezek a szomorú adatok derülnek ki az OECD oktatással foglalkozó éves kiadványából.
Magyarország a legtöbb OECD-országnál kevesebbet költ oktatásra, és a kiadások a 2012 előtti években csökkentek. Az oktatási intézmények egy tanulóra jutó éves kiadása Magyarországon az általános iskolától a felsőfokú oktatásig terjedően az egyik legalacsonyabb az vizsgált országok viszonylatában: 5564 USD, míg az OECD-átlag 10 220 USD.
Magyarország azon hat OECD-ország közé tartozik, ahol 2008-2010 között reálértéken csökkentek az oktatási intézményre fordított állami kiadások (az általános iskolától az felsőfokú oktatásig terjedően), ez a 11 %-os magyarországi csökkenés az egyik legmagasabb mértékű volt; ezzel a kiadások az GDP százalékában is ténylegesen csökkentek. Magyarországon 2010-2012 között további 13 %-kal csökkentek a kiadások.
Az állami és önkormányzati intézményekben oktató tanárok fizetése messze elmarad az OECD-átlagtól. Pedig – mint arra a jelentés is rámutat – éppen a megfelelő bérezéssel lehetne a fiatalok számára is vonzóvá tenni az egyre öregedő átlagéletkorú pedagógusi kart.
A Magyarországról szóló jelentést
itt elolvashatja.