Törékeny béke az almaháborúban
Ma ugyan aláírták a békeszerződést az almaháborúban, de inkább átmeneti kényszeregyeszségről, nem pedig végleges megoldásról beszélhetünk. Nem csupán az a probléma, hogy a kikínlódott megállapodással senki sem igazán elégedett, hanem az is, hogy a magyar feldolgozók ha akarnák sem tudnák elfogadni azt. Arról nem is beszélve, hogy amennyiben a jelenlegi állapotok konzerválódnak a termelésben és az értékesítésben, a harc törvényszerűen kiújul majd.
Aláírta az ipari alma felvásárlási áráról és az állami támogatásról szóló megállapodást Gráf József agrárminiszter Jakab Istvánnal, a Magosz elnökével és Budai Gyulával, a szövetség igazgatójával csütörtökön a minisztérium épületében, ezzel egy időre hivatalosan is véget ért az almacsata.
Az aláírást megelőzően Gráf József elmondta, hogy lengyel kollégájával lépéseket tesz a kínai léalmasűrítmény kedvezményes vámtételének eltörléséért az Európai Unióban. Az ipari alma kilójáért a piac 60 százalékát uraló Agrana minimum 9 eurócentet fizet, az agrártárca pedig a termelők tavalyi többletkiadásai miatt hektáronként mintegy 70 ezer forinttal támogatja a termelőket, az összeget még az idén megkapják. A másik felvásárló, a Rauch a hét végéig gondolkodik, hogy elfogadja-e ezt a felvásárlási árat.
Gráf József elmondta, hogy a központi támogatás keretében nyújtott, hektáronkénti 70 ezer forint azoknak a termelőknek jár, akik ipari léalmaként értékesítik terméküket feldolgozóknak. A támogatások felső határa három évre 7500 euró, így akik tavaly már a fagykárok enyhítésére kaptak ebből a keretből, most annyival kevesebbhez juthatnak. A mintegy 1,5 milliárd forintot kitevő támogatást a minisztérium saját költségvetéséből, átcsoportosítással biztosítja.
A minimális 9 eurocenthez (az Agaranával kötött megállapodás idején érvényes árfolyam alapján ez nettó 21,50 forintot jelent) nagyon hasonló minimál árat fogadott el 6-7 lengyel feldolgozó is, így Gráf József bízik benne, hogy a Rauch is elfogadja ezt az árat. Jakab István úgy vélte, hogy miután a lengyelországi minimum felvásárlási ár is hasonló mértékű, a többi magyarországi feldolgozó sem utasíthatja ezt vissza.
Ennek ellentmondani látszanák az érintettek eddigi nyilatkozatai, amelyekben ragaszkodtak a hat centes árhoz, mivel ennél többet veszteség vállalása nélkül nem tudnak fizetni. Szerintük a mostani ármegállapodás csak a piaci fölényben lévő multicégeknek jó, mert ezzel kiszoríthatják a helyi konkurenciát a gyümölcsfeldolgoző üzletből. Így rövidesen monopolhelyzetbe juthatnak, aminek a következményei a termelőkre ütnek vissza.