Tízmillió forintnál is többe kerül gyermekünk életkezdése
A szülői feladatok 18 éves kor után sem érnek véget, pénzügyileg sem. A felsőfokú tanulmányok, az esküvő finanszírozása, vagy az első lakásvásárláshoz önerő formájában nyújtott segítség még nem az „aláteszünk mindent” kategória, mégis igencsak jelentős összeg. Vajon mennyibe kerül mindez, és hogyan teremthetjük elő rá a pénzt?
Egy gyermek felnevelése hatalmas anyagi kihívást jelent: a becslések szerint a fogantatástól számítva a felnőttkor eléréséig legalább 20 millió forintos kiadásra lehet számítani. Mindez állami óvodákban, iskolákban, kollégium nélkül kalkulálva. Ugyanakkor egyre többen döntenek magánintézmények mellett, ami pedig igencsak felsrófolhatja a 18 éves korig szükséges összeget.
Csak a magánbölcsőde és magánóvoda költségei nagyjából 4 millióval növelik meg a kiadásainkat, és akkor még nem beszéltünk egy esetleges magániskoláról, különórákról, nyelvtanulásról, vagy az érdeklődési körnek megfelelő elfoglaltságok finanszírozásáról. További kérdés, hogy bár 18 évesen a felnőttkort már elérte gyermekünk, de vajon valóban felneveltük-e már? Pénzügyileg tekintve: egészen biztos, hogy nem.
Mivel vértezzük fel gyermekünket, hogy jó állása lehessen?
Ma már egy jól fizető álláshoz igen magasra került a léc a követelmények tekintetében: általában a jelentkezők mindegyike rendelkezik diplomával és egy közép- vagy felsőfokú nyelvvizsgával. Az állásinterjúra így már csak azok jutnak be, akik ezeken felül birtokában vannak egy plusz nyelvvizsgának, külföldi tapasztalatnak vagy épp mesterfokozatú diplomának.
Márpedig ezeknek a képesítéseknek a megszerzése bizony igencsak jelentős összeg. Hozzá kell tennünk, hogy nem csupán továbbtanulással lehet megteremteni egy boldog, kiegyensúlyozott, anyagilag stabil felnőttkor alapjait. Ám az mindenképp ritka, hogy 18 évesen már önálló életet tudjon kezdeni a fiatal, hiszen például egy vállalkozás beindításához is valószínűleg pénzügyi segítséget kell majd nyújtani a szülőknek.
A felsőoktatás nemcsak diplomát ad
A legtöbb szülő azonban a felsőoktatásban látja gyermeke jövőjét, hiszen egy felsőfokú végzettséggel a KSH adatai szerint akár kétszer annyi lehet a jövedelem, mint érettségivel.
Egy elismert felsőoktatási intézményben szerzett diploma, nyelvvizsgák, akár külföldi tanulmányok birtokában nagyobb esély nyílik a megfelelő életszínvonalat biztosító munkahelyre. Ráadásul a főiskolai, egyetemi évek nemcsak pótolhatatlan élmény adnak, de kiszélesedett látókört, megedzett problémamegoldó-, együttműködő készséget, valamint kapcsolati tőkét is.
Mi mindenre szükséges támogatás gyermekünk 18 éves kora felett?
A diploma megszerzéséhez a tandíjakon, vizsgadíjakon túl a tanulmányok alatti lakhatást, a megélhetés költségeit is főként a szülőnek kell finanszíroznia. Az ösztöndíjak mértéke csekély, maximum a szórakozás, étkezés kiadásait tudja állni belőle a fiatal, a különféle diákmunkákra pedig a tanulmányok mellett ritkán van lehetőség.
A Diákhitellel sem oldható meg minden költség, ráadásul ennek felvétele esetén gyermekünk az önálló életét egy elég jelentős összegű tartozással kezdi majd. Ennek fizetése könnyen megrengetheti azt az anyagi biztonságot, amelyet a hitel nélkül könnyedén megvalósíthatna képesítései birtokában.
Mindenképp kívánatos lenne hát, hogy a felsőfokú tanulmányok költségeit a szülői kasszából fedezzük. Ezzel azonban még mindig nincs vége a kiadások sorának, hiszen eljön a családalapítás ideje is, és nagyjából sejtjük, mennyibe kerül egy esküvő, valamint az első lakás megteremtése is aligha megy szülői segítség nélkül.
Még 10 millió forint sem lesz elég
És hogy mennyit is jelent ez összesen? Az alábbi linken található kalkuláció szerint például visszafogott számítási tételekkel is legalább 10 és fél millió forintra kell számítani.
Ebből 2 millió a felsőfokú tanulmányok díja, csaknem 3,5 millióra rúg a továbbtanulás alatti és az első munkahely megtalálásáig szükséges megélhetésre adott támogatás. Egy millió forint egy 50 fős, visszafogott esküvő költsége, illetve 5 millió forintot jelenthet az első lakásvásárlásra adott önerő.
Mindez valóban az “alsó hangon” kategória, a félévi tandíj például jóval magasabb is lehet a számítás alapjául szolgáló 300.000 forintnál. Látható, hogy az albérlet díj, a szórakozási költség vagy az 50 fős esküvő sem a legextrémebb igények jegyében került meghatározásra.
Mégis ennyi az annyi, legalább 10 és félmilliós kiadásra kell számítanunk, ha szeretnénk támogatni gyermekünk életkezdését, felsőfokú tanulmányait, esküvőjét és lakásvásárlását is.
Hogyan teremtsünk elő ennyi pénzt?
Ennyi pénz előteremtése nem egyszerű feladat, és bizony elég rosszul járunk, ha akkor akarjuk megoldani a kiadások fedezését, amikor azok felmerülnek. Az is meglehet, hogy hitelhez kell folyamodnunk, hiszen nem lesz egyszerre annyi pénz a családi kasszában, mint amennyire szükség lenne.
Jóval olcsóbban jövünk ki, ha időben elkezdünk félretenni ezekre a célokra: csak kisebb összeget kell lefaragnunk a havi költségvetésből. Lényeges kiemelni, hogy a félretett összegek éveken át termelik a hozamokat, így sokkal - akár milliókkal - kevesebb pénzt is elég összegyűjtenünk ahhoz, hogy támogatni tudjuk gyermekünk életkezdését.
Példaként: ha születésétől fogva egy havi 30.000 forintos gyermekcélú megtakarítást fizetnénk, akkor 18 éves korára mai vásárlóértéken több mint 11 milliót gyűjthetnénk össze, holott csak 6.480.000 forintot fizettünk be a 18 év alatt.
Minél később kezdjük el, annál nagyobb összeget kell havonta félretennünk ahhoz, hogy egy 10 és fél milliós életkezdési támogatást tudjunk adni. Öt éves korában kezdve a gyűjtést már 46.000 forintos havi díj, gyermekünk 10 éves korában indítva a megtakarítást pedig már csaknem havonta 90.000 forint lenne szükséges egy ilyen nagyságrendű összeg eléréséhez.
Már a születéskor érdemes a diplomaosztón gondolkodni
Bármennyire is túlgondolásnak tűnhet a gyermek születésekor a diplomaosztó vagy a leendő esküvő képein tűnődni, sajnos egyáltalán nem az: soha nem volt még olyan drága egy fiatal életkezdése, mint manapaság.
Ha meg szeretnénk adni neki, hogy esélye nyíljon a jövőjét jelentős mértékben meghatározó, minőségi munkahelyre, és támogatnánk családalapítását, első lakásvásárlását, akkor bizony már a kezdetek kezdetén el kell kezdenünk a készülődést a várható - ahogy láthattuk, igencsak jelentős - kiadásokra.
Képek forrása: freepik