Szabadok, demokraták
Az SZDSZ az elvei melletti kiállásért bármikor kész lemondani hatalomról és az azzal járó audi kulcsokról.
Holló István néven megszólított engem egy ember, azzal, hogy az oldalon megjelent cikkemre reagál, azonos címmel, más írásjelek mellett. Természetesen szívesen válaszolok neki.
Azt írja Mészáros Tamás a józanész mellett elkötelezett és nem az MSZP mellett. Olvastam hasonló olvasói levelet Bayer Zsolttal kapcsolatban is az MNO oldalán. Ott is csak mosolyogtam azon, amikor azt bizonygatta a szerző, hogy dehogy használja eszközül tollát Bayer Zsolt a Fidesz mellett. Érdekes, hogy Bayer Zsolt híve is arról értekezett, hogy a habzó szájú Bayer, az a józanész mellett érvel. Nem tudom. Biztos én látom rosszul. De amikor azt tapasztalom, hogy egy szerző az egyik oldaltól érkezzen bármi is, azt azonnal sátáninak látja, hát ott nekem erről az illetőről valahogy nagyon nem a józanész jut az eszembe. Amikor az egyik romlott naranccsal rohangál a kezében a másik meg áhítatos képpel egy fonnyadt szegfűvel, az számomra nem józan dolog, hanem elvtelen alázat, amit érdek vezet és nem az ész.
Olvasom Holló Istvántól, hogy az SZDSZ csak annyira nyújtózkodjon, amennyire az aktuális közvéleménykutatási eredmények predesztinálják. Mészáros Tamás írásaiban is leginkább az zavar, hogy nagyon fordítva sikerül felülnie a lóra és erősen mást gondol a demokráciáról, mint ami. Egyetlen párt sem annyi, amennyi támogatottságot a közvéleménykutatók mérnek. Nem a közvéleménykutatások adják a mandátumokat a pártoknak. Az SZDSZ-t ezért nevetséges 1%-os pártnak nevezni. Jelenleg az SZDSZ támogatottsága a választók körében 6.5%-os. Ennyi szavazatot kapott ugyanis a választásokon. Ha Holló úr logikája viszont rendben van, akkor ugye ne felejtsük el, jelenleg a Fidesznek közel 2/3-os többséget mérnek, így ugye az ő logikáját követve az MSZP-nek azonnal át kéne adnia a hatalmat a Fidesznek.
Aztán szintén fontos a demokráciánál tiszteletben tartani, hogy minden pártnak joga és egyúttal kötelessége is választói felé, programja mellett kiállni. Nem csak részben, hanem a lehetőségei szerint maximálisan. Igaz, ez egyedül az SZDSZ-t kötelezi bármire is, hiszen a választók elé egyedül az SZDSZ rakott le választási programot, az MSZP egy vázlattal bohóckodott, a Fidesz meg egy végtelenül hosszú kívánságlistával. Ennyire vették komolyan a magyar választókat. Az SZDSZ a koalícióban is végig kitartott az MSZP-vel közösen elfogadott program mellett. Nem az SZDSZ csinált ülepet a szájából, nem az SZDSZ szegte meg a közösen elfogadott megállapodást, hanem a szocialisták. Utána cinikusan Gyurcsány még be is ismerte, hogy pártja számára az adott szó és a szerződés nem Szentírás. Hát sajnos ezt bizony tapasztalnunk kellett.
A liberálisok nem kényszeríttettek ki semmit. Leültek a választások után a szocialistákkal, és közösen elfogadtak egy programot, amit meg akarnak valósítani az ország érdekében. Ha ez így nem jó, akkor az MSZP-nek nem lett volna szabad a szerződést erről aláírnia. Vagy Holló úr úgy gondolja, hogy az MSZP számára saját hatalmi érdeke mindig fontosabb, mint az ország érdeke? No ebben lehet valami ezzel tehát nem is vitáznék túl sokat.
Azt írja Holló úr, hogy az SZDSZ a koalícióból való kilépésével azt veszélyezteti saját maga számára, hogy a következő választásokon nem kerül be. Nem hiszem persze, hogy igaz lenne, de bizony van akár erre is reális esély. Az SZDSZ tehát bizonyította, amit előtte más párt nem igen, hogy az elveit fontosabbnak tartja hatalmi érdekeinél. Az elvei melletti kiállásért bármikor kész lemondani hatalomról és az azzal járó audi kulcsokról. Egy szocialista vagy Fidesznyik számára ez megértem, hogy nehezen érthető dolog, ők valami egészen máshoz szoktak pártjuk esetében. Bizony az SZDSZ-t nem hatalmi érdekei vezetik, hanem az elvei. Ritka ez , mint a fehér Holló ! Az olvasói levél szerzője számára ez negatívum. Sokunk számára viszont egyértelmű pozitívum.
Azt írja Holló, hogy az SZDSZ mindig álljon a győztes oldalán. Nos az SZDSZ erről lemond. Az SZDSZ, a rendszerváltás előtt sem az erősebb kutya oldalán állt, hanem mindig az igazság, az elvek és a politikai tisztesség oldalán állt. Ott áll akkor is, ha az az erősebb tábor és ott áll akkor is, ha az jelenti az abszolút kisebbséget. Végülis Mészáros és Holló együtt azt róják fel az SZDSZ bűnének, hogy tisztességes. Lehet ez az ő szemükben bűn, mert idegen. Viszont a miénkben nem az. 5% írástudó mindig lesz ebben az országban, aki a törvényhozásba segíti az SZDSZ-t, ha azt tapasztalja, az töretlenül kész kiállni elvei mellett.
József Attila soraival fejezem be válaszom:
Miért legyek én tisztességes? Kiterítenek úgyis!
Miért ne legyek tisztességes? Kiterítenek úgyis !
Rózsa Mihály