Start az energiatakarékossági pályázatokhoz
Tikkasztó nyári melegben már az őszi, téli hidegekre gondolnak az energiatakarékossági pályázatok kiírói. Az elmúlt években egyre fokozódó érdeklődés kísérte az államilag támogatott pályázatokat, amelyekkel csökkenthetőek az energia fogyasztás kiadásai. Augusztus első napjaitól újra lehet pályázni.
A Közlekedési Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium újra meghirdeti a néhány éve már sikeres energiatakarékossági programját. A háztartások a mai viszonyok
között megpróbálnak fokozottan takarékoskodni. Sokszor a takarékoskodás egy beruházással kezdődik, mert ki kell cserélni a fűtésrendszert, a nyílászárókat vagy éppen hőszigetelni kell az épületszerkezetet, a födémet vagy a falakat. Számukra segíthet az új pályázat, amely az előző évi kiírás alapján nagyon népszerű volt.Közel 12 milliárd 2008-ban
Néhány adat a tavalyi kiírással kapcsolatban: Majd 7000 pályázatot támogattak, igaz, háromból csak ketten nyertek. A támogatások összértéke meghaladta a három milliárdot. Ehhez nagyjából másfél milliárd forint értékben hitelt igényeltek. Az összes beruházási költség elérte a 11 milliárd 705 milió forint értéket.
Az idei pályázat gazdája az Energia Központ Nonprofit Kft, ide futnak be a támogatási igények és ők a bírálók is. Idén
négy beruházási célra lehet támogatást kérni. Nyílászáró csere vagy annak hőszigetelése, a fűtés vagy használati meleg víz ellátás modernizálása, utólagos hőszigetelés és a megújuló energiaforrás hasznosítás.
Megújuló energiaforrás, az idei favorit
Erre a célra lehet a legnagyobb arányú állami támogatásban részesülni, összesen 35 százalékos arányban igényelhető az állami pénz. Értéke lakásonként elérheti az 1.47 millió forintot, melyet a 65 százalékos kedvezményes hitel 4.2 millióig vihet fel.
Milyen energia forrásokra gondolhatunk? biomassza, geotermikus energia, szélenergia, vízenergia, szerves hulladékok felhasználásának növelése, napkollektorok, napelemek, hőszivattyú telepítése. Ám ebben a kiírásban igencsak szűkített a pályázók köre.
A másik három pályázat mindegyikénél 30 százalék lehet a támogatási érték, és 70 százalék a hitel aránya. A nyílászárók cseréjéhez lakásonként maximum 555 ezer, a fűtés és használati meleg víz ellátás korszerűsítéshez 630 ezer, a míg a lakóépületek utólagos hőszigeteléséhez ugyancsak 630 ezer forint nyerhető el.
Jó tudni, hogy egy egy a lakástulajdonos vagy lakóház több célra is pályázhat. Illetve a házgyári épületek számára egy külön pályázatot is kiír a szaktárca.