Ráció, regisztráció

2013. január 7., 10:40

Az Alkotmánybíróság döntése után pillanatok alatt egy érdekes kvízjáték vette kezdetét az országban. Kérdés: miért hátrált meg a Fidesz azok után, hogy elmeszelték a regisztrációs törvényt? A helyes megfejtők között turulban született Fekete György-portrét sorsol ki a Békemenet szervezőbizottsága. Csak hát nincsenek helyes megfejtők. Legfeljebb bősz találgatások vannak.
Bár adódott rögvest egy hivatalos magyarázat is. A Fidesz frakcióvezetője azonmód leszögezte: őket „az ész szava” és „a politikai felelősségérzet” vezérelte, mert „a Fidesz számára mindig is fontos volt, hogy a demokrácia nyugodtan, kiszámíthatóan és kiegyensúlyozottan működjön”.
Rengetegen kapták fel a fejüket ezekre a mondatokra, mert eddig nem tudtuk, hogy a Fidesznek van humorérzéke. Még ha ez a hivatkozás a vaskos, közönséges, túlzó tréfák közül való is. (Amúgy meg ha már ennél a pontnál tartunk: a nagy csinnadrattában elsikkadt az a hír, hogy a 4K! a Fidesz feloszlatását kérte az ügyészségtől. Ez persze nyilvánvaló médiahack, de azért nagyon tanulságos a hecc hivatkozási alapja. A Fidesz 2012-ben nem hívott össze kongresszust, holott erre a párttörvény kötelezi. Amely törvénymódosítást éppen a Fidesz hozta, ergo magas ívben tesznek még a saját maguk alkotta törvényekre is. Mindez ráadásul igen példázatosan mutatja, mennyire sajnálják le a saját párttagjaik véleményét. Hiszen még a látszatra sem adnak, hogy legalább valamiféle lakógyűlésfélét összerántanának, kitudakolni, szeretné-e a tagság, hogy a NER-köztársaság perszonálunióra lépjen Azerbajdzsánnal.) Mindezt kis adalékként a Fidesz demokráciafelfogásának tárgyában, már ha a „brontoszauruszok a demokrácia porcelánboltjában” típusú működésük két és fél év alatt nem kínált volna elég tanulságot.
Bár propagandafogásnak ez a verdikt most nem is jön olyan rosszul. Már döngetik is a mellüket a jobboldalon, hogy tessék, a ballib huhogók telerinyálták a hazai meg a nemzetközi sajtót (helyi dialektus szerint: árulták a hazát), hogy itten akkora diktatúra készül, hogy Kim Dzsongun irigykedve lesi, és lám, dehogy. A Fidesz visszalépett, pedig közénk is lövethetett volna. Túl azon, hogy az Alkotmánybíróság bizonyos tagjainak a helyében én beszereznék golyóálló mellényt, mindez azonban tényleg csak propagandának jó, már annak, aki hinni is akarja.
Így hát legtöbben arra a következtetésre jutottak, hogy egyszerű politikai kalkuláció áll a retirálás mögött. Egyfelől nyilván sokakat riasztott volna, ha egy deklaráltan alkotmányellenes törvényt gátlástalanul belegyömöszölnek az alkotmányba. Sokaknak szolgált volna bizonyítékul arra, hogy a Fidesz számára a demokrácia értelme az, hogy bármit megtehessenek, legfőként azt, amit az ellenfeleiknek tiltanak. De ez sem tartotta volna vissza őket, ha úgy ítélik meg, hogy a törvény keresztülbrusztolása jár nagyobb haszonnal, legfeljebb kicsit le kellett volna hülyézni az Alkotmánybíróságot.
Csakhogy bármennyi konkrét választástechnológiai előnnyel kecsegtetett is a regisztráció bevezetése, mindig is népszerűtlen volt a lakosság körében. Még a Fidesz szimpatizánsok többsége is ésszerűtlennek és feleslegesnek tartotta. Itt még mindig adódott volna a lehetőség, hogy a kétharmad erejével a regisztrációt lecserélik a Kubatov-listára, de ennek meg a nemzetközi fogadtatása lett volna kétséges.
Így hát osztott-szorzott a kétharmad, és az jött ki, hogy miután hónapokig nyomták a kabaréba illő „szakmai érveket” a törvény mellett, végül veszni hagyják.
Ami egyben azt is jelzi, hogy a Fidesz-féle törvénykezési önkényt mégiscsak meg lehet fékezni. Erre persze megint harsogja majd a kormánypropaganda, hogy lám, mégsem pártkatonák az AB tagjai. Egyfelől: nyilván még nem eléggé. Másfelől: ez a regisztrációs idiotizmus annyira ellentmondott magának az alaptörvénynek s a nemzetközi egyezményeknek, hogy szakmai integritását csak minimális mértékben is őrző alkotmánybíró nem engedhette ezt át. (Volt persze, aki mégis.) Nem véletlenül fogalmazott éppen ezzel a törvénnyel kapcsolatban Sólyom László úgy, hogy „az utolsó határ, az Alkotmánybíróság vagy felvállalja az igazi hivatását, vagy nincs sok értelme a létezésének”.
De azért ne legyenek kétségeink: a Fidesznek lesz még pár jó ötlete.

Mátyás Győző