Presztízsveszteség

2016. március 4., 08:32

Néhány fideszes politikus is vérlázítónak tartotta, ami február 23-án a választási irodánál történt. Ezt a demokráciát jelentősen csorbító eseményt a választási bizottság döntése fokozta. A két intézmény nevéhez nem használom a nemzeti jelzőt, mert az ilyen döntésekhez a nemzetnek semmi köze sincs.

Nem értem, hogy az uralkodó politikai elit miért akadályozza a vasárnapi zárva tartásról szóló népszavazást. Ha az állampolgárok nemet mondanának erre az intézkedésre, akkor sem lenne olyan negatív hatása a kormányra, mint a választási irodánál lezajlott események.

Hajdúszoboszlón az elmúlt évben vasárnap több alkalommal érdeklődtek a fürdővárosba érkező turisták, hogy hol lehet élelmiszert vásárolni. A gyógyfürdő közelében lévő szupermarketeknek bőséges az élelmiszer-választékuk, de ez a készlet vasárnap nem áll a lakosság rendelkezésére. A turizmus egyre inkább húzóágazat a gazdaságnak, nem mellékes, hogy a hazai és a külföldi vendégek milyen szájízzel távoznak az európai hírű fürdővárosból.

Széchenyi Zsigmond Nahar című könyvében írja: „Port Saidban mihelyt hajó érkezik, legyen hajnal vagy éjszaka, hétköznap vagy ünnep, egyszeriben megváltozik a város képe. Kinyitnak a boltok, a kávéházak, kigyulladnak a lámpák, fényárba öltözik Port Said.”

A Corvinus egyetem tanára éjjel sétált egy indiai repülőtéren. Néhány percre megállt egy sötét kirakat előtt, és csodálkozva tapasztalta, hogy a boltban felkapcsolták a villanyt, a kereskedő kinyitotta az ajtót és udvariasan behívta ismerősömet, mert bent jobban lehet látni az árukat.

Minden felmérés azt támasztja alá, hogy a lakosság többsége igényli a boltok vasárnapi nyitva tartását. Ezért a kormánynak módosítani kellene korábbi döntését. Ez nem okozna olyan presztízsveszteséget, mint a választási irodánál történtek.

Dr. Takács Imre, Hajdúszoboszló