Óvakodjunk az uzsorakölcsöntől!

A legrászorultabbakat sújtja leginkább a növekvő eladósodás és kamatteher hazánkban. Bár nemzetközi összehasonlításban a háztartások átlagos eladósodottsága nem kirívóan magas, a hitelek összetétele kedvezőtlen és a törlesztőrészletek a jövedelmekhez képest túl nagy terhet jelentenek. A mutatók ráadásul folyamatosan romlanak.

2008. június 16., 11:27

A növekvő eladósodás jelei látszanak a statisztikai adatokon: ez év márciusában 323 milliárd forint mínusz mutatkozott a lakossági számlákon, s ez 40 százalékkal nagyobb, mint az egy évvel korábbi számlaadósság. Bár a bankok szerint a hitelt igénybe vevők között magasabb és alacsonyabb jövedelműek is akadnak, az utóbbiak sokkal gyakrabban és nagyobb mértékben szorulnak rá a kölcsönökre. Általános jelenség, hogy egyre sűrűbben és mind nagyobb mértékben költik el előre bevételeiket a hazai háztartások.

A csökkenő reáljövedelmek mellett sokan kölcsönökből tartják fent korábbi fogyasztási szintjüket. Az egészségesnél jóval nagyobb a magasabb kamatozású és viszonylag rövid futamidejű, elsősorban vásárláshoz kapcsolódó hitelek aránya. Ezt kihasználják a pénzintézetek, hatalmas a kínálat a kölcsönajánlatokból. A fogyasztók kevés figyelmet fordítanak a teljes hiteldíj mutatókra /THM/, amelyek pedig figyelmeztetőek. Jelenleg a hét százalékos infláció mellett az átlagos banki THM ezekben az esetekben 16-24 % között mozog, azaz mintegy háromszorosa a drágulás ütemének. Még rosszabb a helyzet a szabad felhasználású, fedezet nélküli kölcsönöknél, ahol egyes cégek 300 százalékos THM-mel kínálnak pénzt, tehát a futamidő alatt a felvett összeg négyszeresét kell visszafizetni! Ez már olyan mértékű uzsora, hogy a bankszövetség kezdeményezte a kamatok maximalizálását, de az erről szoló törvénymódosítási kezdeményezés egyelőre parkolópályán van.

Nagyon népszerűek a folyószámlahitelek is, mert ezekhez könnyű hozzájutni. A gond itt is az, hogy igen nagy kamatteherrel járó fogyasztásra ösztönöz, a valódi költségekkel pedig a fogyasztó csak jóval később szembesül. Az óvatlan túlköltekezés tehát igen sokba kerülhet.