Oszkó: a kormány méregeti, meddig mehet el

Ha valakinek a szakadék előtt akadályokat állítanak, érezheti úgy, hogy ezzel a szabadságát korlátozzák, de józan ember nem hajt a szakadékba - mondja Oszkó Péter a kormány gazdaságpolitikájáról, illetve az uniós fiskális paktumhoz való viszonyáról a Népszavának. A volt pénzügyminiszter szerint várható volt, hogy rengeteg konfliktus és összeveszés előzi meg az IMF-fel és az Európai Bizottsággal való megegyezést, így a mostani összeveszést erőméregetésnek tekinti: a kormány próbálgatja az erejét.

2011. december 19., 05:23

- Vége az unortodoxiának? Hiszen itt volt a héten az IMF-delegáció, a kormány pedig elismerte, hogy gyakorlatilag nem lesz gazdasági növekedés.

- Ez az unortodoxia eleve egy feltupírozott kommunikációs fogalom. Így csúfoltuk, hogy a kormány politikai szempontok szerint döntött és nem érdemi gazdasági logikai összefüggéseket vett figyelembe. Semmi olyat nem csináltak, amit valaki más valahol máshol már ne csinált volna: nem tudtak újjal előrukkolni. Tipikusan olyan intézkedéseket hoztak, ami a rövidlátó, politikai, populista szempontok szerint gondolkodó kormányokat jellemzi. Nem tudom, hogy ennek vége van-e, vagy sem, mert a kormányzás teljes karakterének meg kellene változnia. A valutaalap jelenléte, a piaci nyomás, az eddigi intézkedések kudarca valamiféle önkorrekciót kellene, hogy eredményezzen. De kérdés, hogy a kormányzás jellege meg tud-e változni. Én az unortodox kifejezés alatt azt értem: a kormány tartózkodik attól, hogy hosszú távú gazdasági, pénzügyi összefüggéseket vegyen figyelembe és általában a saját politikai érdeke, s sokszor téves intuíciói szerint dönt. Nem vagyok benne biztos, hogy ezen felül tud kerekedni. Még akkor sem, ha tárgyalásokra készült az IMF-fel.

- Valóban önkorrekcióról van szó, vagy inkább külső nyomásról?

- Nyilvánvalóan külső nyomásról. A kormányzás jellemzője, hogy ha egy döntésről bebizonyosodik, hogy hibás, vagy megvalósíthatatlan, akkor is addig-addig erőltetik, amíg olyan erősek lesznek a külső kényszerek, hogy kénytelenek belőle visszatáncolni. Nyilvánvaló, hogy pusztán kooperatív alapon, mások véleményének figyelembe vételével ez a kormány nem tudott eddig se tanulni, és valószínűleg a jövőben sem tud.

- A legfrissebb hírek szerint össze is balhéztak a valutaalappal illetve az Európai Bizottsággal.

- Eleve valószínű volt, hogy nehéz tárgyalási folyamatnak nézünk elébe és ha valamikor ki is alakul közös álláspont, azt rengeteg konfliktus és összeveszés előzi majd meg. A mostani összetűzés szerintem erőméregetés. A valutaalap és az Európai Bizottság nyilván a megszokott szakszerű tárgyalási folyamatot szerette volna követni, ezzel szemben a kormány próbálgatja az erejét, méregeti, hogy meddig mehet el.

További részletek a

Népszavában.