Óriási olajválság a küszöbön, Oroszország teljesen elveszítheti piacait
Az orosz import embargója története legnagyobb káoszába taszíthatja az energiapiacot – mondják az elemzők.
Az Egyesült Államok és az EU-tagállamok is arra készülhetnek, hogy betiltsák az orosz olajexportálást, pontosabban az orosz olajtermékek felvásárlását – írja a Napi.hu. Ez a legutóbbi fejlemény az ukrajnai invázió óta tartó, brutális árnövekedésben, amely az energiapiacokat válságos helyzetbe hozta, és a világot komoly inflációs sokkra készíti elő. Hétfőn a Brent olaj ára már átlépte a hordónkénti 140 dolláros szintet is, de a legnagyobb elemzők szerint az orosz olaj betiltásának várható következményei még feljebb lökhetik az árakat.
„Az egyik legnagyobb bizonytalanságot az jelenti, hogy az Oroszország és a Nyugat közötti gazdasági háború eszkalálódása kihatással lesz-e és hogyan befolyásolja majd az olaj- és gázáramlást” – mondta Victor Shum, az S&P Global alá tartozó IHS Markit alelnöke a Bloombergnek.
„A NATO-tagok jelenleg az Oroszország által exportált napi 7,5 millió hordó nyersolaj és finomított termék több mint felét vásárolják meg”, és a készletek már most is alacsonyak az Egyesült Államokban, valamint rekordalacsony szinten vannak az OECD Európájában és Ázsiában
– magyarázta a helyzetet, szerinte ezért az olajfelvásárlás tilalma további ellátási zavarokhoz vezet majd.
Mintegy napi 5 millió hordónyi olajkínálatot – mind a csővezetéken küldött nyersolajat, mind a tengeri szállítmányokat – érinthetik az új szankciók – mondta Daniel Hynes, az Australia & New Zealand Banking Group Ltd. vezető árupiaci stratégája egy interjúban. Szerint már látható a szankciók valószínű hatása a mostani árszinteken, így bár jöhet áremelkedés, az már nem lesz olyan drasztikus.
„Európának nincs sok választási lehetősége, és rövid távon valószínűleg sokkal többet kell majd fizetnie az olajért, a gázért és más üzemanyagokért”
– véli Hynes.
„A geopolitikai feszültségek, a bizonytalanság és az aggodalmak erősödése miatt elég nehéz lenne pontosan felmérni ennek a rallynak a csúcsát" – mondta egy interjúban John Driscoll, a szingapúri JTD Energy Services alapítója. „A 2008-2009-es pénzügyi válság idején, 2008 júliusában, hordónként 150 dollár körül indult be a kereslet csökkenése” – emlékeztetett a szakértő, aki szerint most ezen a szinten is átléphet az olajár, mert most a kínálat jelentősen kisebb.
A Vanda Insights azzal számol, hogy
az orosz import embargója története legnagyobb káoszába taszíthatja az energiapiacot.
Vandana Hari, a szingapúri székhelyű elemzőcég szerint semmi sincs teljesen beárazva most a piacokon. Úgy látja, nehéz elképzelni, hogy az Európai Unió beleegyezzen az orosz olajimport tilalmába, még akkor is, ha az Egyesült Államok belemegy ebbe, mivel ha Moszkva megtorlásba kezd, akkor Európában „kialudnának a fények”, zavarok lennének az energiaellátásban.
Az orosz nyersolaj és gázolaj exportját már most is kerülik a Citigroup Inc. elemzői szerint. Ed Morse a bank nyersanyagokra vonatkozó negyedéves kilátásaiban arról írt, hogy napi 500 ezer hordóval csökken az orosz termelés, és 60 millió hordónyi tartalékot szabadítanak fel.
A bika modell szerint az orosz kitermelés napi 2 millió hordóval csökken 2022 végéig, amihez mintegy 120 millió hordónyi tartalék felszabadulása társul az Egyesült Államokból és más országokból. A Citi szuper-bika forgatókönyvében Moszkva csak Kínába küldi majd a nyersolajat, és az OPEC+ nem reagál. Az orosz–ukrán válság azt is jelenti, hogy nagy a valószínűsége többféle ellátási zavarnak, köztük a csővezetékek és kikötők károsodásának, a tartályhajók magasabb lekötési díjainak, az export súrlódásainak és a kibertámadásoknak.
(Kiemelt képünk illusztráció. Vlagyimir Putyin orosz elnök (b) megbeszélést tart Igor Szecsinnel, a Rosznyefty állami tulajdonban lévő orosz kőolajipari csoport vezérigazgatójával a Moszkva melletti Novo-Ogarjovóban lévő elnöki rezidencián 2020. május 12-én. Fotó: MTI/EPA/Szputnyik / Alekszej Druzsinyin)