Orbánék Moszkvában: gázt vesznek atomért?

Míg Bulgáriában megszavaztatják a lakosságot a kormány atomerőmű-építési terveiről (egy korábban leállított nukleáris projekt folytatásáról), itthon a kabinet már döntött a választók megkérdezése nélkül – közölte az LMP. Orbán Viktor titokban seftel az ország energiaellátási és környezeti biztonságával Putyin elnökkel – vélekedik az ellenzéki párt, hozzátéve, hogy ezen a titokban tartott, átláthatatlan alkun Magyarország biztosan csak veszíthet.

2013. január 31., 12:59

Jávor Benedek LMP-és országgyűlési képviselő, a Fenntartható fejlődés bizottság elnöke közleményében aggodalmának adott hangot. „Oroszország már ajánlatot tett a paksi atomerőmű-bővítés kivitelezésére és finanszírozására, ami Magyarországot további hosszú évtizedekre kiszolgáltatná az orosz érdekeknek. Hazánknak jelenleg nincs 4000 milliárd forintja új erőművi blokkok építésére, és a bankok sem finanszírozzák a bizonytalan megtérülésű projektet. A kormány pénzügyi konstrukciója keretében az oroszok a beruházás ellenében tulajdonrészt szerezhetnek a paksi erőműben. A nukleáris biztonság ilyen szintű kiszolgáltatása egy olyan államnak, amely nem az üzleti és politikai döntések tisztaságáról és átláthatóságáról ismert, különösen veszélyes. Bár a pályázatot még ki sem írták, az orosz Roszatom annyira biztos a győzelemben, hogy a közelmúltban irodát nyitott Budapesten” – írja Jávor Benedek.

Az ellenzéki politikus szerint az ügy azért is érthetetlen, mert az Orbán-kormány szabadságharca során százmilliárdokat költ a külföldi tulajdon visszaszorítására a Mol részvények, vagy az E.On gázüzletágának megvásárlásakor.

Jávor Benedek szerint az alku eredményeként tovább romlik Magyarország energiafüggősége, hiszen a paksi fűtőelemeket és a földgáz nagy részét már így is Oroszországból importáljuk.

„A mostani Putyin–Orbán-alku egyik tétje az lehet, hogy kaphatnánk némi árengedményt az importgázra, cserébe gyakorlatilag szabad kezet kényszerülnénk adni az oroszoknak az atomerőmű-beruházásban” – írja. Ezzel a lépéssel a kormány aprópénzre váltaná energetikai, nemzetbiztonsági és környezeti értékeinket – véil Jávor.

Az LMP ezért felszólítja a miniszterelnököt, biztosítsa a tárgyalások tartalmának nyilvánosságát, a döntésbe vonja be a parlament szakbizottságait, és ne kössön országgyűlési felhatalmazás nélkül az ország érdekeivel ellentétes, titkos alkut az orosz elnökkel. Ehelyett kezdjen azonnali hatállyal nyilvános vitát Magyarország hosszú távú energiaellátásáról és a külső függőség csökkentésének lehetőségeiről.

„Három év ígérgetés után induljanak végre érdemi, energia-megtakarítást és munkahelyteremtést egyszerre eredményező épületfelújítási programok. Terjesszék be és fogadják el a parlamentben a megújuló energiaforrásokról szóló, évek óta ígérgetett törvényt” – zárul az LMP közleménye.