Orbán győzelmi nyilatkozata: miénk a MOL
Magyarország kedden visszaszerezte a 21,2 százalékos Mol-tulajdonrészét Oroszországtól - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök Budapesten. – Visszaszereztük a Molt - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök kedd délutáni sajtótájékoztatóján. Orbán úgy fogalmazott, a magyar kormánynak ki kell állnia a magyar emberek érdekeiért, a kormány most ezt tette, a Mol stratégiai energiavállalat újra magyar kézben van.
Az ügylet részleteiről Fellegi Tamás fejlesztési miniszter számol be délután, az Index úgy tudja, a sajtótájékoztatón részt vesz a Mol vezetése is.
Az
Index által megkérdezett elemzőkkevéssé tartják valószínűnek, hogy az állam egyedül veszi meg a részvényeket, a legvalószínűbb forgatókönyv a közös tulajdon: vagy magával a Mollal, vagy egy harmadik szereplővel összefogva vásárolt.A legutóbbi Mol-közgyűlésen a részvényesek elfogadták, hogy a cég az alaptőke 25 százalékáig vásárolhasson saját részvényt. Az elemzők egyetértenek abban, hogy a hírnek rövid távon pozitív hatása lesz a Mol-papírok kereskedésére. A jelentős állami tulajdon megjelenése azonban hosszabb távon biztosan lefelé hajthatja a részvényárakat.
A Szurgutnyeftyegaz a korábban a magyar cég felvásárlására törekvő OMV-től vette meg a Mol-részesedést még 2009 márciusában, mintegy 1,4 milliárd euróért. A Szurgutnyeftyegaz földgáz- és kőolajipari konszern Oroszország leggazdagabb vállalata, 2009-ben vásárolta meg az osztrák ÖMV-től a Mol 21,2 százalékos részvénycsomagját, de nem jegyezték be részvényesként. Az
Vastagbőr blog számításai szerintakkor az OMV a 21,2%-os pakkot az oroszoknak 1,4 milliárd euróért adta el; ezért mi most 1,88 milliárd eurót fizettünk.Az üzlet jóváhagyásában illetékes magyar hatóságok a konszerntől kérték egyebek között a tulajdonosi struktúra feltárását. Ám a Szurgut tulajdonosi struktúráját Oroszországban sem tárja fel, csak annyit lehet tudni róla, hogy hatalmas készpénztartalékokkal rendelkezik és kitartóan elzárkózik a sajtótól - írta az Index.
"Tőzsdézik a kormány!"
Az ügylet eddig legalább 507 milliárd forintjába került a magyar adófizetőknek - hívta fel a figyelmet az MSZP.
Az ellenzéki párt közleménye leszögezi: továbbra is nemzetgazdasági szempontból stratégiai jelentőségű vállalatként tekintenek a MOL-ra, amely nyilvánosan működő részvénytársaságként, jelentős szakmai sikereket ért el mind Magyarországon, mind a régióban, és továbbra is támogatja a társaság stratégiáját.
Az MSZP szerint ugyanakkor elfogadhatatlan, hogy amikor
- a kormány konvergencia programjának - az Európai Bizottság szakértői szerint is ambiciózusnak tekinthető - hatásai alapján 2012-ben mintegy 550 milliárd forint költségvetési megtakarítás várható a megszorítások eredményeként,
- amikor a kormány hosszú távú harcot indított az államadósság csökkentése érdekében,
- amikor a kormány csökkenteni akarja mintegy 50 ezer nyugdíjas járandóságait,
- amikor a kormány szerzett jogokat kíván visszamenőlegesen megvonni,
- amikor a kormány csökkenti a munkanélküliek ellátásait,
- amikor a kormány nem akarja kifizetni a tűzoltók, rendőrök
- túlóradíját,
- amikor a kormány a szegényeket szegényítő, a gazdagokat gazdagító
- adórendszert vezet be és tart fenn,
- amikor a kormány iskolákat zár be, kórházakat szüntet meg,
akkor 507 milliárd forintot költ egy mindössze osztalékra jogosító, kisebbségi részvénycsomag megvásárlására.
Az MSZP szerint elfogadhatatlan, mert az ügylet eredményeként nem csökken Magyarország energia importfüggősége, nem növekszik Magyarország energiával történő biztonságos ellátása, ugyanakkor nem csökken, hanem nő a GDP arányos államadósság mintegy 1,9 százalékponttal. Ettől az ügylettől nem lesz olcsóbb sem a gáz, sem az üzemanyag.
Az ellenzéki párt azért is elfogadhatatlannak tartja a MOL egy részének felvásárlását, mert az ügylet egyértelmű haszonélvezője mindössze a részvénycsomag eladója.