Klímaválság: olívabogyót szüretelnek a Balaton-felvidéken
Magyarország is felkerült a világ olívaolaj térképére.
A Balaton-felvidéken sajtolhatták hazánk első helyi termésű olajbogyóból készült extra szűz olívaolaját a közelmúltban. A nem mindennapi szüretet tavaly ősszel tartották, amelynek eredményeként mintegy két és fél liter olajat préseltek – írja a VEOL. A hat nagyobb lombkoronájú fa termése mintegy 50 kilogramm olívabogyó volt.
„A bortermelés mellett kíváncsiságból ültettem el az első olajfákat, immár több mint tíz éve, jellemzően a szőlősorok végére. Egyrészt mindig is mesebelinek találtam az olajfák formáját, de fontos szempont volt az is, hogy örökzöld növényről van szó, amely a mediterrán kultúra szerves eleme” – mondta a vaol.hu-nak Török Csaba, a 2HA Szőlőbirtok és Pincészet tulajdonosa.
Hozzátette, hosszú út vezetett az első sajtolásig: az elsőként telepített 120 fa kilencven százaléka rövid idő alatt kipusztult. A kudarcot több újabb ültetés követte, de az fák többsége nem maradt meg. „Ma már tudom, hogy számos hibát elkövettünk, például a fajtaválasztás sem volt mindig szerencsés, de az elültetés minőségén is nagyon sok múlik" – fogalmazott a szőlőbirtok-tulajdonos. A termés főként mediterrán országokból beszerzett idős, akár több száz éves fáknak köszönhető.
Úgy gondoltam, hogy ha az évek-évtizedek alatt extrém hidegeket is átéltek, akkor kibírják az itteni telet is. Egy mediterrán olívaolaj-malomban ebből a mennyiségből nagyjából tíz liter jó minőségű, extra szűz olívaolajat sajtoltak volna, de nekünk nem voltak megfelelő eszközeink ehhez, így két és fél liter olajat nyertünk nagy küzdelem árán. „Kiindulásnak azonban ez is nagyon biztató" – hangsúlyozta Török Csaba.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: JORGE GUERRERO / AFP)