Olcsóbb, környezetkímélő áram is kapható

Családok és cégek számára manapság aligha akad vonzóbb lehetőség, mint az energiaköltségek leszorítása. Ilyesmiről hallani eleget, ám a szóbeszédnél többre van szükség. Szerencsére már Magyarországon is létezik olyan megoldás, amely mögött kellő tapasztalat áll, szakemberei pedig a helyszíni felméréstől a megtérülési számításokon és a szükséges papírmunka elvégzésén, az engedélyeztetésen át a beszerelésig mindent magukra vállalnak.

2009. október 27., 12:54

A napenergiát használja fel a rendszer, amelynek titokzatos neve –fotovoltaik – tulajdonképpen logikus és egyszerű megoldást takar. A megfelelő helyre, többnyire a háztetőkre felszerelt napmodulok a fény elnyeléskor mozgásképes töltött részecskéket generálnak és egyenáramot termelnek, amely akkumulátorokban tárolható és a háztartásokban közvetlenül felhasználható. A magyarázathoz Stefan Baeck, az ilyen rendszereket felszereléssel együtt kínáló Greenetik ügyvezetője azt is hozzáfűzi, hogy az áramot előállító napmodul nem tévesztendő össze a napkollektorral: utóbbi hőt termel.

A környezet védelme fontos cél

A cég egyébként, amelynek neve az előállított zöldáramra utal, a rendszerek osztrák előállítóinak magyarországi kereskedelmi partnere, amely bízik abban, hogy az Ausztriában már oly népszerű áramtermelési módszer itt is rohamosan terjedni fog. Az osztrákok nemcsak a várható anyagi hasznot számolgatják, amikor háztartásukat átállítják erre a rendszerre – teszi hozzá Számukra az is fontos, hogy kímélik a környezetet, s a maguk szerény módján hozzájárulnak a kyotoi egyezmény megvalósításához. Ez az úgynevezett húszas törvény (2020-ra a CO2 kibocsátás húsz százalékos csökkentése, a megújuló energiák húsz százalékos aránya az energiatermelésben) inkább csak vágyálom még, de egyre többen ismerik fel a jelentőségét, s ez reményre ad okot.

Ráadásul a technológia is finomodik, a bürokrácia is csökken. Egy évvel ezelőtt még csak némi harcok árán lehetett a szolgáltatót rávenni arra, hogy a napmodulok által termelt energiát betáplálja a hálózatba. Ma ez a fontos folyamat – amelynek megvalósítása egyébként a teljes körű szolgáltatás része – kevesebb gondot okoz.

A Greenetik maga nem gyárt, az általa kínált rendszerek az óriási gyakorlattal, tízezres nagyságrendű referenciával rendelkező osztrák partner, a PVT termékei. Az átállás a napenergiára tulajdonképpen mindenkinek megéri, családi házaknak és lakásoknak egyaránt, nem beszélve a nagy energiafogyasztású termelő üzemekről. Érdeklődés esetén a potenciális megrendelő teljes képet kap arról, mi az ideális megoldás, mekkora a költség, milyen támogatásra lehet számítani és mennyi idő alatt térül meg a beruházás. Stefan Baeck biztos benne, hogy Magyarországon a már betelt támogatási kvótát újabb követi. Ausztriában, és más nyugaté-európai országokban egy ideje magát a betáplált és felhasznált zöldenergiát is támogatja az állam. Aki Magyarországon mostanában igénybe veszi a beruházási támogatást (ez cégeknél 50%, önkormányzatoknál 60%, magánszemélyeknél 30-40 %), pár év múlva itt is számíthat ilyesmire, és akkor a most előre jelzett 10-12 évnyi megtérülés 5-6 évre csökkenhet – mondja a szakember. A jelenlegi áram árak indokolják az előre gondolkodást: a napmodulokkal áramot termelőknél jóval alacsonyabb a villanyszámla.

Munkahelyet is teremtenek

A napmodulok élettartama negyven év, nagy előny, hogy nem foglalnak el hasznos területet, hiszen a háztetőkre szerelik, olyan helyre, amelyet egyébként nem lehet semmire sem kihasználni. A Greenetik egyébként érzékeli az érdeklődés növekedését, és ennek megfelelően építi ki hálózatát. Budapesten kívül már van saját szerelőcsapatuk Miskolcon, Debrecenben, Kecskeméten, Szegeden. A csapatok általában 3-4 főből állnak, s a teljes folyamatot kézben tartják. A helyszíni szemle után ajánlatot tesznek a legelőnyösebb megoldásra, elkészítik a költségvetést, a megtérülési idővel együtt, eljárnak a támogatások és engedélyek ügyében, s csak ezután következik a tényleges szerelés, majd az üzembe helyezés. A csapatokba jelentkezők alapos képzést kapnak, amely után ki-ki eredeti szakmája szerinti feladatot láthat el. Magyarországon még hiányzik a knowhow, vagyis a technológia meghonosítása is előnyöket rejt. A potenciális partnereket a cég tárt karokkal fogadja.

További cikkeket talál Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon.