Most már biztos: 2025-től nem érkezik orosz gáz Ukrajna felől

A magyar kormány akkor sem hajlandó leválni az orosz gázról, ha elvileg erre egész Európa képes lenne, inkább a Török Áramlatban bízik.

2023. augusztus 21., 14:26

Szerző:

Nincs akadálya annak, hogy a magyar–orosz hosszú távú gázszerződés teljes évi 4,5 milliárd köbméteres mennyisége megérkezzen a Török Áramlaton keresztül – ismertette az Indexnek Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője annak vonatkozásában, hogy az ukrán energiaügyi miniszter múlt héten immáron harmadszorra tette világossá: Ukrajna a jövő év végét követően nem hajlandó orosz földgázt szállítani a kontinentális Európa irányába.

Nem meglepő, hogy Ukrajna nem tárgyal Moszkvával a jövő év végén lejáró orosz–ukrán gáztranzitszerződés megújításáról, cserébe Kijev hajlandó lemondani a tranzitdíjak bevételéről.

A döntés a magyar, szlovák, cseh és osztrák piacokat hozza nehéz helyzetbe, hiszen jelenleg naponta 42 millió köbméter földgáz érkezik az Ukrajnát érintő útvonalakon. Pletser Tamás, világossá tette: az ukrán oldalról ennek a lépésnek nincs akadálya. A gázfogyasztásuk a háborúval összeomlott, tavaly évi 20,7 milliárd köbmétert tett ki, ami a magyar mennyiségnek nagyjából a duplája. „Idén ez még kevesebb lehet, mivel az ipari tevékenység tovább süllyedt, a lakosság egy része meg elmenekült.

Ezt ellensúlyozhatja, ha hideg tél következik, illetve ha az áramtermelésük a háború miatt a gázfelhasználás irányába mozdul el. Ukrajna tavaly 18,5 milliárd köbméter gázt termelt, a hiányzó kétmilliárd köbméter importot Lengyelország, Szlovákia vagy akár Magyarország biztosíthatja.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ukrán bejelentésre már pénteken reagált. Azt mondta, Magyarország a kieső mennyiséget a Török Áramlatra tereli át. Így az oroszok a 2021-ben megújított hosszú távú gázszerződésben vállalt mennyiséget le tudják szállítani. Ez egyben Szijjártó Pétertől diplomáciai üzenet is lehetett, hiszen így reagált arra, hogy

Magyarország akkor sem hajlandó leválni az orosz gázról, ha az ukrán energiaügyi miniszter szerint erre egész Európa képes lenne.

A Török Áramlat európai ága éves szinten 15,75 milliárd köbméter kapacitású, jelenleg 9-10 milliárd köbméter nyersanyag érkezik ezen, elsősorban Magyarország és Szerbia felé. Itt elérhető még szabad kapacitás, bár a török betáplálási ponttól felénk vannak még szűkületek, de ezeken már dolgoznak, főleg Bulgária. Így az sem lesz akadály, hogy a hosszú távú szerződés teljes évi 4,5 milliárd köbméteres mennyisége megérkezzen Magyarországra ezen az úton – fogalmaz a cikk.

(Kiemelt kép: Egy dolgozó az FGSZ Földgázszállító Zrt. vecsési üzemében. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd)