Nem csorgott le a végekre a pénz, elakadt valahol útközben

A Megyeri Híd építésének alvállakozói óriásplakátokkal tiltakoznak az elvégzett munkájuk után járó fizetség elmaradásáért. Összesen 50 magyar és szlovák cég 2 milliárd forintjáról van szó. A fővállalkozók az államtól megkapták a pénzüket, a vállakozói lánc végén állók maradtak üres zsebbel. Bűncselekmény ügyében beadványt nyújtottak be a Vám és Pénzügyőrséghez, ám hogy megindul-e a nyomozás, még nem dőlt el.

2009. március 18., 21:21

Mi megépítettük, de ki fizeti ki? Vagy számlával sem könnyebb? Kérdezik a Megyeri Híd alvállalkozói, akiknek még a mai napig tartoznak a fővállalkozó konzorcium további vállalkozásai. Az adósok listáját is megnevezik: Hídépítő Zrt, Strabag Zrt, Vegyépszer Zrt, Hídtechnika Kft, Ganz Híd, Daru és Acélszerkezetgyártó Zrt. Még hozzáteszik, Tönkrementünk! Köszönjük! A plakáton a háttérben az elkészült híd képe látható, alatta a magyarázattal, Készült a Magyar Köztársaság Kormányának megbízásából a NIF Zrt. közreműködésével.

A plakát akció szószólója Horváth László, akinek ugyancsak 12 millió forinttal tartozik megbízója, a Ganz Acél Zrt. Munkaerő kölcsönzéssel foglalkozó társaságként régen kifizették a hídon dolgozó hegesztőket és lakatosokat, ám ők augusztustól nem jutottak hozzá a munka ellenértékéhez. A károsultak között féltucatnyian vannak, akiknek egy millió forint alatti összeggel tartoznak, a kifizetetlen számlák többsége azonban a 30 és 200 millió közötti érték közé esik. Az óriásplakátokkal Budapesten három helyen találkozhatnak a járókelők: az M3-as bevezető szakaszánál, az Árpád híd lábánál, továbbá még egy helyet nem véglegesítettek a társaságok.

A NIF nem fizet nekik

Végtelenül sajnáljuk őket – mondta Fazakas Orsolya az óriás beruházás megrendelőjének, a Nemzeti Infrastruktúra (NIF) Zrt-nek a nevében. Egyúttal cáfolta azokat az értesüléseket, amelyek szerint a NIF kifizetné a beruházás még rendelkezésre álló keretéből az eddig kifizetetlen számlákat. Nincs rá jogi lehetőségük, mondja a szóvivő, mivel ők a munka ellenértékét a fővállalkozó konzorciumnak már kiegyenlítették. A Strabag és a Hídépítő megkapta a részesedését. A NIF-nek nincsen tudomása a tíz százalék alatti alvállalkozókról, így nem is fizethet nekik.

„Nem csorgott le a végekre a pénz. Elakadt valahol útközben a kivitelezői lánc közepén”

A károsultak ügyvédje dr Magyar Gábor szemléletesen magyarázza, miként lehet, hogy az állam által kifizetett 68 milliárdos óriás beruházásnak kárvallottjai lettek.

Az ügyvéd elmondta, hogy március elején a Budapesti Rendőr-főkapitányság elutasította a vállalkozások sikkasztás és csődbűncselekmény gyanújával indított feljelentését, ám a beadványt továbbküldték a Vám és Pénzügyőrségre, mivel ők illetékesek a csődbűncselekmény gyanújának megítélésében, a nyomozás elrendelésében. Csatoltak bizonyítékokat, a rendelkezésre álló tanuk elérhetőségét, de még semmilyen visszajelzést nem kaptak. Mint ahogyan arra is hiába vártak eddig, hogy a fővállalkozó konzorcium egyik tagjának, a Hídépítő Zrt-nek a tulajdonában álló Ganz Acél Zrt felszámolását kihirdessék. Tudomásuk szerint felszámolási eljárást indult a cég ellen, de ennek hivatalosan még nem látják a kezdetét. Minél hamarabb elindulna a felszámolási eljárás, annál nagyobb eséllyel juthatnának a pénzükhöz a pórul járt vállalkozások.

Mire számít az ügyvéd? A felszámolási eljárástól nem sok jót vár. A kivitelezők a kielégítési listán nem lesznek elől, így a követelésüknek bizonyára csak a töredékét kapják meg. Egyetlen lehetőséget lát a károk megtérítésére. Nevezetesen: az adós társaságok vezetőinek személyes felelősségét, a személyes vagyonukkal való helytállást. De ez nagyon távoli lehetőség, amelyre eddig nem igen volt példa a hazai bírósági joggyakorlatban.

Az adós nem elérhető

Természetesen próbáltunk beszélni a kivitelezők megbízójával, a Ganz Acél Zrt tulajdonos vezetőjével, Varga Gusztávval. Ám csak az egyik munkatársával sikerült kapcsolatba lépni, aki nem nyilatkozott az ügyben.

Az óriásplakátok kihelyezése előtt nem sokkal megkérdeztük Horváth László, a ki nem fizetett vállalkozások képviselőjét, hogy mi a céljuk a fizetett ellen-reklámokkal. Ő csak annyit mondott „Azért plakátoltuk ki őket, hogy elszégyelljék magukat”

Lehet, hogy elszégyellik magukat, lehet hogy nem, mindenesetre megkérdezni sem lehet őket.