Mol vezér: nagy lenne a baj, ha életbe lépne az olajembargó
Termékhiányról, leálló közép-európai gazdaságról, elszálló infláció – sorolta a lehetséges következményeket a Mol-vezér. A Telexnek adott interjúban Hernádi beszélt az árstopról és a márciusi üzemanyagpánikról, a magyar kormány orosz szankciókkal kapcsolatos „sarkos” véleményéről és az orosz-európai kettős függésről.
Hernádi Zsolt a MOL Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója a Telexnek többek között arról is beszélt, ha az ársapka csak átmeneti marad, azt a célt szolgálva, hogy csillapítsa az árak sokkszerű emelkedését. Május elején hozzák nyilvánosságra negyedéves jelentésüket, abban lesznek konkrét adatok arról, hogy mennyibe került az ársapka. Az időszak elején még nem volt ilyen gyenge a forint, illetve nem volt ilyen magas az olaj világpiaci ára, azóta ezek mind-mind nehezítették a helyzetüket. Emellett valóban az is igaz, hogy az időszak második felében az orosz olaj (Urál) tényleg jobban elszakadt a Brenttől, ami viszont segített.
„Inkább elvi alapon állva gondoltuk azt, hogy nem helyes egy olyan intézkedést támadni, ami sok millió magyarnak ad rendkívüli segítséget egy rendkívüli helyzetben.
Még akkor sem, ha nekünk fáj.
Ugyanakkor, ha egy intézkedés meghosszabbodik, akkor óhatatlanul ott van már a fejünkben, hogy mi lesz, ha megint meghosszabbodik, és aztán megint…
„Két évtizede a piacinál alacsonyabb gázár volt ilyen sarkalatos kérdés. Az nagyon sok veszteséget jelentett nekünk, és néha bizony gátolta a növekedési és befektetési lehetőségeinket is. De az ár csak az egyik fele a dolognak – bár tudom, elsőre ez az, ami közérdeklődésre számíthat. Ennél sokkal súlyosabba kérdés, hogy lesz-e elég molekula, vagy termék.
És ebben a Mol felelőssége már megkerülhetetlen.”
Hernádi arról is beszélt, hogy a kőolajembargó esetén újra kellene szervezni a logisztikát.
„Nem véletlen, hogy olyan szankciókról hallani, amik csak nekünk, vagyis itt Közép-Kelet-Európában fáj, de nekünk nagyon. A Mol-csoport finomítóinak zavartalan működéséhez stabil minőségű és mennyiségű kőolajellátás szükséges. Ha átfogó orosz kőolajembargó lenne, akkor újra kell szervezni a kereskedelmi, logisztikai és technológiai folyamatokat.”
Több éve, fejlesztik finomítókat annak érdekében hogy ne csak az urali olajat tudják feldolgozni – mondta a Telexnek a MOL vezérigazgatója.
„Nyolc év alatt 170 millió dollárt költöttünk arra, hogy hogy 30 százalék körül tudjunk finomítani tenger felől érkező alternatív olajat. A 100 százalékhoz 3-4 újabb év és mintegy 550 millió dollár biztosan kell. És ne feledjük, ezek redundáns beruházások. Soha meg nem térülnek.”
(Kiemelt kép: Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója beszédet mond a Mol poliol üzemének alapkőletételi ünnepségén Tiszaújvárosban 2019-ben. Fotó: MTI/Vajda János)