Milyen Magyarország helyzete?
Az idei második negyedévre 7 százalékra prognosztizálták az elemzők a GDP visszaesést, azonban a reális hanyatlás még ennél is nagyobb, 7,6 százalék lett. Ez mit jelent egyáltalán? Akkor most nagyobb bajban van az ország? Vannak rosszabb helyzetben lévő országok Európában? A gazdaság mindenkinek közérthetően.
A GDP egy mérőszám, ami a gazdasági termelését mutatja meg egy országnak, adott időszak alatt. A nemzeti jövedelmet és a teljesítményt méri. Sokan az életszínvonal kimutatásához használják, de ez utóbbinál sokkal több változó adatra van szükség.
Érthetőbben:
Egy ország területén megtermelt termék összessége. (hazai és külföldi cégek együttvéve)
Több dolog miatt is okolható a GDP- hanyatlás. A belföldi kereslet nagymértékben visszaesett annak következményeképpen, hogy az emberek bizalmatlanok lettek, sokan elvesztették a munkájukat, jelen pillanatban mindenki a megtakarításokon munkálkodik. Ehhez még hozzájön a bankok megszigorodott hitelbírálata, a kis és nagykereskedők pedig nem tudnak jelentősen árat csökkenteni. Egyrészt, mert ez a szektor is pénzből él, másrészről (ami a lakosságot is érinti) a kormány megszorító csomagjai következtében keletkező plusz kiadásokat valahonnan ki kell termelni.
Ez vonatkozik az egyéni vállalkozókra, de a munkavállalókra is, továbbá ez utóbbinál még az is közrejátszik, hogy csak májusig 2,1 százalékkal csökkentek a reálkereset a tavalyi évhez képest. Ehhez még az is hozzátartozik, hogy a legfőbb kereskedelmi partnerünk, Németország szintén visszaesést mutatott, ami azt jelenti, hogy az importot csökkentették, ami nagy érvágás a magyar gazdaságnak. Sok szakértő szerint akkor fog Magyarország talpra állni, ha a németeknél elindul a növekedés.
A legrosszabb helyzetben a feldolgozóipar és az autóipar van, előbbinél 15 százalékos visszaesés, utóbbinál 33 százalék a hanyatlás az előző évhez képest. Oszkó Péter pénzügyminiszter szerint 2010-ben az államnak további 300 milliárd forinttal lesz kevesebb bevétele, ami miatt a kiadásokat is közel ennyivel csökkenteni kell, azonban itt több kérdés is felmerül. Honnan tudnak még állami pénzeket elvonni? A 2010-es év a választások éve lesz, így érdemes-e már most valami olyan programba belefogni, ami több időt igényel, mint pár hónap?!
A legrosszabb helyzetben azonban még így sem mi vagyunk. A tavalyi évhez képest Litvánia GDP-je 22,4 százalékkal esett, Lettországban ez a szám 18,2 százalék volt, Észtországban pedig 16,6 százalék volt a nemzeti össztermék zsugorodása.
Ahhoz, hogy jobban átlássuk a helyzetet, a magyar munkaerőpiac körülményeit vizsgáltuk, ennek keretében megkerestük az Állami Foglalkoztatási Szolgálatot (ÁFSZ), és a Központi Statisztikai Hivatalt (KSH). Segítségüknek köszönhetően kiderült, hogy július utolsó napján a regisztrált álláskeresők száma Magyarországon 557 900 fő volt (az ÁFSZ információja szerint) (A KSH szerint ez a szám 402 ezer fő), a munkaképesek száma pedig (amit a KSH 15. életévtől (?) 61. életévig vesz figyelembe) 6 456 900 fő volt (márciusi adat szerint, frissebbel nem tudtak szolgálni). Továbbá a foglalkoztatottak aránya ebben az időszakban 3 765 000 főre tehető.
Független szakértőket kérdeztünk meg azzal kapcsolatban, hogy mit gondolnak a GDP visszaesésről, várható javulásról és a lehetséges kiutakról.
A prognosztizálás idején mekkora visszaesésre számítottak?
Az elemzők 7 százalékra tették a GDP zsugorodást. Voltak, akik rugalmasabban kezelték ezt a helyzetet: 6,5-8 százalék közé tették a csökkenést. Ezért nem meglepő a 7,6 százalék.
Ez csak a válsággal okolható?
A visszaesés ténye a válsággal okolható, a mértéke a gazdasági helyzettel. Lehet, hogy ez már kicsit elcsépeltem hangzik, de amikor kitört a gazdasági világválság, akkor Magyarországon elég instabil volt a gazdasági helyzet, ami most meg is látszik. A belpolitikai viszályok nem befolyásoló tényezők, maximum annyiban, hogy a szükséges lépések lassabban teremtődnek meg.
Mivel lehetne ezt a számot jobb irányba billenteni?
Itthonról nem lehet túlzott mértékben befolyásolni, hihetetlen nagy mértékben export-függők vagyunk. Azonban ha egyszer talpra áll a magyar gazdaság, akkor el kell rajta gondolkodni, hogy hogyan lehetne több lábon állni egyszerre.
Oszkó Péter szerint jövőre az államnak 300 milliárd forinttal lesz kevesebb a bevétele. Honnan lehetne előteremteni ennyi pénzt?
Nem ismertek a pontos számadatok, de felül kéne vizsgálni a szociális segélyek jogosultságát, de ugyanez vonatkozik a munkanélküli segélyre. Egy teljes és átfogó önkormányzati reformra is szükség van. Minden kis faluban önkormányzat van, illetve Budapesten is túl sok van ezekből az állami létesítményekből. Továbbá az állami cégeknél általánosságban kétszer annyi embert foglalkoztatnak, mint amennyi kéne, ehhez még hozzájön a felesleges szervezeti duplázódás. A legfontosabb pedig, hogy meg kéne szüntetni az állami sikkasztást és „mutyizást”, plusz a felesleges kifizetéseket.
Ujfalusi Zsoltot, a
Brokerszamla.huvezető előadóját és traderét kérdeztük arról, hogy mennyire tapasztalható náluk a bizonytalanság és a visszaesés a hallgatók száma közt.Mennyire tapasztalható a
Brokerszamla.huáltal tartott tanfolyamoknál a hallgatói létszám csökkenése?Alapvetően két csoportra lehet osztani a jelentkezőket:
1. Már tőzsdéztek/tőzsdéznek: Számukra nem idegen ez a világ, csakhogy eddig veszteségesek voltak, vagy nem tudták növelni a portfóliójukat, ezért választják a tanfolyamunkat. Őket nem riasztja vissza a jelenlegi helyzet, mert tudják, hogy nem csak a magyar tőzsdén lehet kereskedni, illetve tisztában vannak vele, hogy a devizapiacokon akkor is lehet profitot realizálni, ha az árfolyamok esnek.
2. Laikusok/kezdők: Ebben a rétegben egy minimális visszaesés tapasztalható, de igazán nem számottevő. A probléma az, hogy nincs róla információjuk, hogy a válságtól függetlenül lehet a tőzsdén sikeresen kereskedni.
Azok a tanulók, akik önöknél végeztek, bizalmatlanabbak most a tőzsdén, mint egy úgymond nyugalmi helyzetben?
Nem. A végzett hallgatóink átlátják a tőzsde és a gazdaság összefonódását és törvényszerűségét. Ha valaki betartja az általunk tanítottakat, akkor nincs mitől félnie, hisz magabiztosan kereskednek a piacokon.
Mit tanácsol azoknak, akik bizalmatlanok a tőzsde világát illetően?
Nyitottnak kell lennie, illetve ha egy kevés érdeklődést is mutat valaki a tőzsde iránt, akkor mindenképp javasolt személyes tapasztalatokkal és információkkal meggyőződni arról, hogy nem a tőzsde veszélyes az emberre. A felelőtlen kereskedő veszélyes a saját tőkéjére, ha a szabályokat nem tartja be, vagy nem megfelelően alkalmazza.
Töltse ki a kvízünket, és nyerjen a Brokerszamla.hu-nál egy nagyértékű tanfolyamot!