Mellár Tamás ostorozza a kormány gazdaságpolitikáját

Neves – köztük jobboldali – közgazdászok is élesen bírálták az Orbán-kormány gazdaságpolitikáját. Zdeborsky György azt mondta, a gazdasági szabadságharc (és vele az egykulcsos adó) elbukott, Mellár Tamás úgy látja, azonnali radikális gazdaságpolitikai fordulatra van szükség, míg Chikán Attila szerint a jelenlegi gazdaságpolitika megvalósíthatatlan.

2011. augusztus 26., 12:47

El kellene végre ismernie a kormánynak, hogy a gazdasági szabadságharc elbukott, és ezzel együtt elbukott az egykulcsos adó is – mondta Zdeborsky György közgazdász a Klubrádió

Reggeli gyorscímű műsorában

Zdeborsky szerint vissza kellene állítani a kétkulcsos adórendszert és el kell ismernie a kormánynak akár a népszerűségvesztés árán is, hogy tévedtek.

A közgazdász utalt rá, előre lehetett tudni, hogy a piacról a források csak drágábban szerezhetők be. Ironikusan megjegyezte, a gazdasági öngyilkosságnak lett volna egyszerűbb mondja is, mint elzavarni a Nemzetközi Valutalapot. Véleménye szerint a kormány eddig sem igazodott gazdaságpolitikájában a realitásokhoz.

Hangsúlyozta: nincs más választás, mint kiadást csökkenteni és bevételt növelni. Kérdés, hogy ezt mikéntlehet megvalósítani a társadalom összeomlása nélkül. Kizárt, hogy itthon 4-6 százalékos gazdasági növekedés legyen a következő években, hisz a legfőbb piacainkon nem lesz akkora növekedés, mely lehetősé tenné a magyar export felfutását, a belső gazdaságot sem tudják felpörgetni, hisz azoktól vették el a pénzt, akik fogyasztanának – mondta a Klubrádiónak Zdeborsky György.

Radikális fordulatra van szükség

A napokban nyilvánosságra került makroadatok egyértelműen bizonyítják, hogy az Orbán-kormány által alkalmazott gazdaságpolitika nem megfelelő, egyértelműbben fogalmazva: megbukott. Így bírálta a kormány gazdaságpolitikáját a pénteki Magyar Nemzet Vitafórum rovatában megjelent cikkében Mellár Tamás közgazdász.
Mellár szerint – aki a Fidesz-közeli Századvég Gazdaságkutató Zrt. kutatási igazgatója és a Központi Statisztikai Hivatal elnöke volt – azonnali radikális gazdaságpolitikai fordulatra van szükség. Az egykulcsos személyi jövedelemadó elvetését, a progresszív adózást és a vagyonadó bevezetését szorgalmazza. Véleménye szerint a frankhiteleseknek létrehozott árfolyamgát biztosan kudarc lesz.

Mellár az augusztus elején publikált adatokra hivatkozott, amelyek alapján a gazdasági növekedés az előző negyedévben megállt, éves szinten kedvező esetben is legfeljebb 2 százalék körül alakulhat. Ez – a kormány 3-6 százalékos növekedési tervével szemben – a jövő évre is legfeljebb ekkora növekedést vetít előre, ráadásul emellett a költségvetési bevételek sem alakultak a terv szerint, ami miatt 2011-re százmilliárdos, 2012-re 400-600 milliárdos kiigazításra lesz szükség.

Mellár cáfolja azokat a kormányzati érveket, amelyekkel a gazdasági örökséget és a világgazdasági helyzetet okolják a helyzetért: szerinte a növekedési ütemet befolyásoló tényezők az elmúlt másfél év termékei, a negatív következmények pedig már egy éve érzékelhetők. A negatív nemzetközi környezetre vonatkozó érveket pedig Mellár szerint a környező országok magasabb növekedési adatai cáfolják.

„Tankönyvszerűen megvalósíthatatlan”

Nem kellett volna ennyit ígérnie az kormánynak, és ezt a békát most le kell nyelniük – mondta az

origo.hunak Chikán Attila, az első Orbán-kabinet gazdasági minisztere, a Corvinus Egyetem egykori rektora.

Chikán hangsúlyozta, hiába próbál tanácsot adni a kormánynak, sem az ő véleményére, sem tapasztalata szerint más közgazdászok meglátására nem kíváncsi Orbán Viktor és kormánya. Véleménye szerint a jelenlegi kormány munkájában nincs presztízse a szakmai munkának.

A közgazdász szerint Matolcsy György gazdaságpolitikája „tankönyvszerűen megvalósíthatatlan”, sok szerencsével bejöhetett volna, de nem alakultak jól a dolgok.