Mégsem a befagyasztott milliárdokat utalja Brüsszel?

Hosszabb szünet után pénteken újra pénzt utalt az Európai Bizottság Magyarországnak, ezúttal 150 milliárd forintot a közösségi forrásból társfinanszírozott projektekre. A BruxInfo szerint ez az utalás szerint nem függ össze a támogatások menedzseléséért felelős hazai intézményrendszer átalakítása kapcsán Brüsszel és Budapest között folyó egyeztetésekkel.

2014. május 18., 20:34

Az Európai Bizottságtól pénteken újabb, mintegy 150 milliárd forintnyi uniós forrás érkezett pénteken Magyarországra – tudatta pénteken egy rövid közleményben a Miniszterelnökség, hozzátéve, hogy a jövő héten újabb utalás várható.

A Bizottság információink szerint a magyar hatóságok által régebben benyújtott számlák ellenértékét utalta át hazánknak. Ezek egy része a fizetésre rendelkezésre álló 60 napos határidőn belül lett rendezve, más számlák kifizetésével pedig azért késett Brüsszel, mert kifutott a keretből, és meg kellett várnia a tagállami befizetéseket.

A mostani fizetésnek tehát közvetlenül nincs köze ahhoz a „vitához”, vagy inkább egyeztetési folyamathoz, ami a regionális politikai főigazgatóság és a magyar kormány között zajlik az uniós alapok hazai menedzselésére és ellenőrzésére hivatott intézményrendszerben bekövetkezett változások miatt – írja a BruxInfo, amelynek jelentését az ATV.hu ismertette.

Emlékezetes, hogy Brüsszel és Budapest hallgatólagosan megállapodott arról, hogy a magyar fél addig nem küld új számlákat a Bizottságnak, ameddig nem oszlik el minden maradék kétely azzal kapcsolatban, hogy az új intézményrendszer képes lesz az elvárható hatékonysággal és biztonsággal intézni és ellenőrizni a kifizetéseket.

Erről szerdán tartottak Brüsszelben szakértői szintű egyeztetést, és hírek szerint előrelépés történt, bár azt azért túlzás lenne állítani, hogy egyértelmű zöld lámpát kaptak a Bizottságtól a magyar hatóságok. Ennek látszólag ellentmond a Miniszterelnökség pénteki közleménye, mely leszögezi, hogy „a sikeres szerdai tárgyalásokat követően a kormány kiküldheti az április 15. utáni időszakra vonatkozó számlákat”. A portál úgy tudja, hogy a kormány valóban megteheti, de a Bizottság megítélésen múlik majd, hogy minden további nélkül meg is téríti-e a számlát, vagy – ha nem teljesen biztos az adminisztratív háttér meglétében – inkább megszakítja az adott projekt(ek) esetében a kifizetést.