Megkóstoltam, nem ízlett
Napjainkban nem hír, hogy sok gyermeknek nincs mit ennie, ellenben hírértékű, ha két pontot esett a tőzsde – írja Ferenc pápa.
Hazánkban a civilek és az ellenzéki pártok együttes fellépésével szerencsére a fontos hírek rangjára emelkedett a gyermekéhezés. Ez a lesújtó állapot már sok évvel ezelőtt is létezett, de a nélkülöző gyerekek számának állandó növekedése új jelenség.
Amikor a Parlamentben megkóstoltam az iskolai menzákon fogyasztott ételutánzatot, nemcsak arra gondoltam, hogy ehetetlen, hanem arra is, hogy a szegény családokat kell az államnak jobban támogatnia a gyermekéhezés felszámolása érdekében. Az ugyanis egyértelmű, hogy iskolai keretek között nem lehet felszámolni a gyermekéhezést.
A jól működő piacgazdaság is jelentős egyenlőtlenséget okoz, preferálja a nagy jövedelemmel rendelkezőket és sújtja azokat, akik ennek híján vannak. Ezért a közgazdászok, szociológusok bebizonyították, hogy az államnak fontos funkciója a társadalmi igazságosság erősítése, amit a jövedelmek újraelosztásával lehet elérni. Ez megköveteli a jól kidolgozott progresszív adórendszert, így a gazdagok jövedelmének nagyobb részét kell elvonni, mint a szegények jövedelmének.
Peter J. Hammond professzor hangsúlyozza, hogy nem szabad vonakodni olyan gazdaságpolitikától, amely sok szegény számára előnyös, még akkor is, ha ezáltal a gazdagokat arra kényszeríti, hogy áldozatokat vállaljanak. Véleményem szerint az olyan áldozatvállalás, amely igazságosabb újraelosztást eredményez, a gazdasági hatékonyságot is javítja, mert a javak méltánytalan elosztása csökkenti a hatékonyságot. Az élet napos oldalán élő gazdagoknak érdemes megszívlelniük Hochman és Rogers neves kutatóknak azt a tényekkel alátámasztott megállapítását, amely szerint az egyéni jólétek nem függetlenek egymástól. A szegények alacsony jövedelme hosszú távon hatással van a gazdagok jólétére is. Ha a társadalomban sok ember jelentős jövedelemhiányban szenved, az csökkenti a keresletet, ami visszaveti a kínálatot, és alacsonyabb profitot eredményez.
Sajnos a magyar gazdaságpolitika nem a vázolt utat követi, nem járul hozzá a jövedelem kedvező újraelosztásához, fokozza a piacgazdaságban szükségszerűen kialakult egyenlőtlenségeket. Az egykulcsos szja, a jelentős jövedelemmel rendelkezőket jobban segítő családi adókedvezmény, a luxuslakásokban élőket nagyobb mértékben támogató rezsicsökkentés erősíti a piacgazdaság negatív hatásait.
Végeredményben nemcsak a gyermekéhezés csökkentésére fordított pénzforrást kell növelni, hanem a szegény családoknak olyan támogatást kell adni, amivel elérhető a súlyos gond felszámolása.
Dr. Takács Imre szakközgazda,
Hajdúszoboszló