Megint a közmunkával trükköznek
Bevált eszközön ne változtass – ez a mottója az őszi önkormányzati választások előtt ismét felduzzasztott közmunkaprogramoknak. Emlékezetes, ugyanezt a fegyvert vetette be a kabinet az országgyűlési voksolás előtt is. Kormányzati trükkök választási győzelemhez.
Az országgyűlési választások előtti hónapokban – véletlenül éppen a kampány heteire időzítve – a szokásos százezerről kétszázezerre emelte a kabinet a közmunkában foglalkoztatottak számát. Igaz, értelmes munkát alig tudtak nekik biztosítani, ezért legtöbbjüket iskolapadba ültették, ahol megalázó tesztek és feladatok kitöltésével múlathatták az időt. A számítás bejött, nem utolsósorban a közmunkaprogramok felpörgetésének is köszönhetően szerezte meg a Fidesz az újabb kétharmadot – számolt be róla a Sztárklikk.hu.
Ha egyszer már működött, a kormányzat az őszi, várhatóan október 5-én tartandó önkormányzati választások előtt is meglépi ugyanezt. Bár a nyári és őszi időszak eddig is kiemelkedően aktívnak számított közfoglalkoztatási szempontból, még ezen is tromfol most a belügyi tárca. Az előző évek száznyolcvanezer közfoglalkoztatotti státusát augusztusban 244 ezerre, míg szeptemberben 221 ezerre emelné a minisztériumi előterjesztés, amelyre a kormány már rá is mondta az áment. Ez átlagban – augusztus és december között – havi 103 ezerrel több közmunkást jelent.
A megemelt létszám nem csupán szavazatokat jelenthet a kormányzatnak, de a foglalkoztatottsági és munkanélküli statisztikákat is a kellő irányba mozdítja el. Szeptember végén, október elején arra számíthatunk, hogy rekordalacsony munkanélküliségi rátát és sosem látott magasságokba emelkedő foglalkoztatási mutatókat közöl majd a Központi Statisztikai Hivatal.
Ezek ugyan semmiben nem tükrözik majd a valóságot – hisz a közfoglalkoztatás és a külföldi munkavállalás torzítja az adatsorokat –, ám a kormányzati sikerpropaganda a részletekkel ritkán törődik. (Jellemző a Fideszre, hogy a gazdaságról készült pillanatfelvételeket vetíti ki a jövőre, így festve tündérmesét a valóságból. Ezt teszik az államadósság kapcsán is, amely év közben egyetlen pillanatra sem süllyed a GDP-hez viszonyítva 82 százalék alá, ám az év végi trükközésekkel egyetlen napra sikerül teljesíteni az Alaptörvényben rögzített adósságszabályt, majd ezt vetítik vissza az egész esztendőre.)