Meg lehet még menteni a Hollóházi Porcelánt?
A Hollóházi Porcelán Manufaktúra Zrt. nyilvános, egyfordulós pályázatot írt ki összes porcelán késztermékének, tárgyi eszközeinek és immateriális javainak értékesítésére, beleértve a márkanév használatához fűződő jogokat; a társaság lényegében túlélésért küzd - mondta Pálfi József vezérigazgató az MTI-nek kedden.
A pályázati felhívás szerint a késztermékek minimálára 350 millió forint plusz áfa, a tárgyi eszközök és immateriális javaké pedig 400 millió forint plusz áfa. A meghirdetett eszközökre csak együttes ajánlat tehető, és az ajánlattevőnek vállalnia kell a megvásárolt eszközök továbbműködtetését, és a tevékenység folytatását öt éven keresztül.
A pályázati dokumentációt 1,5 millió forint plusz áfáért lehet megvásárolni a benyújtási határidőig, 2009. május 19-ig. A vételi szándék bizonyítására az ajánlattevőnek 100 millió forintot kell megfizetnie, ez az összeg beszámít a vételárba.
A 232 éves múltra visszatekintő, 210 embert foglalkoztató társaság azért került nehéz helyzetbe, mert a míves hazai porcelánt egyre nehezebb eladni a dömpingáron beérkező távol-keleti porcelánok miatt. Míg 2006-ban még 1 milliárd forint volt a cég belföldi értékesítése, tavaly már a 700 millió forintot sem érte el. Bár még nincs hivatalos mérlegük, 2008-ban várhatóan veszteséges lesz az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő többségi tulajdonában lévő társaság.
A cég fizetési nehézséggel küzd, elmaradásban vannak a bérek és közüzemi számlák kifizetésével is. Az illetékes cégbíróság tájékoztatása szerint felszámolási kezdeményezés még nem érkezett. Helyben ugyanakkor többen tudni vélik: a társaság tulajdonosa a porcelángyártást egy újonnan létrehozott cégbe viszi át, amely vezetője Soós Győző MSZP-s politikus lesz.
A helyi értesüléssel kapcsolatban a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. szóvivője, Száraz Gábor az MTI érdeklődésére annyit közölt: Hollóházi Finomkerámia és Porcelán Kft. néven cégbejegyzés alatt áll egy 100 százalékos állami tulajdonú vállalat. A cég leendő vezetőjéről szóló információt azonban nem erősítette meg, sem azt, hogy a létrehozandó cég indul a porcelángyár pályázatán.
Hozzátette, hogy a cégbírósági adat nyilvános, ugyanakkor a pályázattal kapcsolatban az érintetteket titoktartás kötelezi.
Száraz Gábor elmondta, hogy a Hollóházi Porcelán Manufaktúra súlyos likviditási problémákkal küzd, kintlévőségei mintegy 600 millió forintot tesznek ki. A rendezés lehetősége a beszállítókkal, hitelezőkkel "bezárult", a zrt. felszámolás közeli helyzetbe került.
Emlékeztetett arra, hogy a céget az elmúlt években többször próbálták privatizálni, legutóbb 2007-ben. Ezek a kísérletek azokban nem vezettek eredményre, aminek oka, hogy a porcelánipar a 90-es évek óta válságban van, és ebben a helyzetben a piaci szereplők részéről nincs érdeklődés.
A tulajdonos ugyanakkor úgy gondolja, hogy a cég vagyonelemei - a készlet, a márkabolt hálózat, és nem utolsósorban a márkanév - olyan értéket képviselnek, amelynek megvételére lesz jelentkező. Ezek értékesítésével a cél az, hogy a társaság likviditási helyzete rendeződjön, továbbá a hollóházi porcelángyártás fennmaradjon. Ez utóbbira jelent garanciát az, hogy a vagyonelemekre csak együtt lehet pályázni, és a nyertesnek öt évig fenn kell tartania a porcelángyártást. Ez idő alatt sikerülhet a vállalatot talpra állítani - fejtette ki a szóvivő.
Száraz Gábor hozzátette, hogy a zrt. a tervek szerint az értékesítésből származó bevételből rendezi a kintlévőségeit, majd végelszámolással megszűnik.